Traktor Setva Poljoprivreda
Shutterstock
Dabar

Profimedia

Dabar se vratio u Srbiju i mnogima zadao glavobolju, Foto: Profimedia

Dabar se u Mačvu vratio 2004. godine, posle vekovnog odsustva, jer smo ga istrebili pre više od sto godina. Pre 14 godina, vlada nemačke pokrajine Bavarske poklonila je Srbiji 31 dabra, a njihovi potomci su se u međuvremenu namnožili i sada prave štetu! Iako ne jedu kukuruz i ostale useve, poljoprivrednicima štete tako što im plave oranice.

Naime, dabrovi žive u kanalima za odvodnjavanje vode iz plodnih parcela. U njima od drveća, koje seku zubima, prave brane i tako sebi regulišu nivo vode da bi mogli nesmetano da plivaju i hrane porodicu. Da bi bili aktivni preko cele zime, potrebno im je dovoljno duboko rečno korito, da se ne zamrzne do dna. Branu grade da bi podigli nivo vode u reci ili potoku u kojem žive. Time usporavaju vodu i nesmetano plivaju. Tako sebi prave zgodu a seljacima zadaju glavobolju.

Kazne od 500.000 do dva miliona

Zakon o zaštiti prirode predvideo je kazne od 500.000 do dva miliona dinara za one koji ugroze zaštićenu vrstu. Dabar je, inače, u Srbiji bio veoma brojan u prvoj polovini 19. veka, ali je kasnije istrebljen prvenstveno zbog krzna, ali i mesa koje je bilo cenjeno na trpezi bogataša.

Kada padnu kiše, brana ovog “neimara” podigne nivo vode, a višak poplavi oranice. Kada meštani pokušaju da pročiste kanale, uznemire se udruženja za zaštitu životinja. Uplašeni zbog visokih kazni, poljoprivrednici trpe štetu, a naknadu za odvodnjavanje uredno plaćaju državi.

- Vidite kolika je prepreka. Ta brana koju dabrovi prave prepreči da voda otiče i ta voda se izliva u naše njive - objašnjava Mika Pršić za Blic.

Voda koja se izlije iz kanala ostaje u njivama, pa mačvanski paori mesecima ne mogu da uđu u svoje posede.

- Voda iz njiva bi trebalo da se uliva u kanal koji dabrovi zatvore branom. Naravno, mi dabrove ne smemo da diramo - kaže Miloš Damnjanović.

Meštani nisu dirali dabrove, ali kada su pokušali da prokopaju kanal i branu napravljenu od šiblja i drveća kako bi voda mogla nesmetano da protiče, zapretila su im udruženja za zaštitu životinja jer ugrožavaju stanište strogo zaštićene vrste. Zbog toga su meštani zabrinuti da bi mogli da završe pred sudom, gde im prete visoke kazne.

- On nama ne smeta. Neće on nas da ujede. Ne jede nam kukuruz, niti pšenicu, ali nam napravi branu i tako voda plavi njive u koje ne možemo da uđemo mesecima - priča Milenko Pršić, koji ima dva hektara plodne oranice.

Zbog dabrova u problemima je i opština koja ulaže novac u održavanje kanalske mreže. Zakon ih pritiska sa svih strana. Jedan ih obavezuje da čiste kanale, a drugi sprečava da to čine. Lokalna samouprava ima odgovornost za odbranu od poplava drugog reda, čime su obavezni da čiste kanale.

- Ulažemo na desetine miliona dinara za čišćenje kanala, a dabar to za noć uništi. Kad krenemo da čistimo šiblje i granje koje je on navukao, onda dođe inspekcija i hoće da nam piše kaznu jer uznemiravamo dabrove - kaže Milan Damnjanović, pomoćnik predsednika opštine Bogatić.

Meštani kažu da ne bi da ruše delo ovih “graditelja i svojevrsnih inženjera”, ali ne bi ni da trpe štetu, pa traže da im neko pomogne.

- Čuli smo da su ogromne kazne ako ih diramo. Ne diramo ih. Ne možemo ni da im priđemo, dabrovi su mudri. Samo nam treba pomoć da nam taj višak vode ne plavi zemljište - priča Duško Pršić kome voda godinama plavi imovinu.

Komentari (11)

micko

24.01.2018 17:58

Dabrovi su zasluzili da ih ostave na miru i da se problem resi, ako je toliki koliko navode, na neki drugi nacin. Lepo kazu, ne ujedaju, ni kradu letinu, a lepo je znati da su tu.

SUMADINAC KG

24.01.2018 18:17

@micko - Uh bre al lupas ko otvoren prozor na jaku promaju! Bolje da si dao predlog kako da rese problem.

B9

24.01.2018 18:25

Pre 100 godina kanali za odvodnjavanje nisu ni postojali tako da ni dabrovima nije bilo tu stanište.Ali to ne znači da se ne bi moglo izgraditi paralelnih kanala za odvod.

lepotani

24.01.2018 19:25

nama svi smetaju. pravda za dabrove.

babyblue

24.01.2018 20:48

Rešenje je jednostavno. Neka ti ratari zavrnu rukave , očiste sa nadležnima kanale i odvode, pa neće biti poplava , a samim tim , ni dabrova, živeće u svojim prirodnim staništima. Ulenjili se seljaci, pa sve čekaju neko za njih da odradi, ono što je nekada bio njihov posao. Pogledajte im samo međe izmedju njiva, po 3-8 m korova u vidu šiblja i drveća, bruka koliko plodnog zemljišta se gubi.

Sale

25.01.2018 08:15

@babyblue - Izgleda da ti nisi pročitao tekst do kraja. Ne mogu da čiste jer će, navodno, da uznemire dabrove. Umesto toga treba da podnesu zahtev državi da im nadoknadi štetu jer zbog takvog zakona ne mogu da sami ništa preduzmu. Sa druge strani plaćaju državi naknadu za odvodnjavanje koje država ne sprovodi. Postavlja se pitanje ko je, i sa kakvim namerama, primio "poklon" od Nemaca? Šta je bila svrha tog "poklona" ako ih više od100 godina nije bilo na tom prostoru?

grom

24.01.2018 21:15

ako seljaci nemaju koristi od njih sta ce im dabrovi...neka ih nose u podrume vlade i skupstine pa nek se tamo sire

vrabac

24.01.2018 23:49

preselite dabrove da grade Beograd na vodi.

Niko

25.01.2018 04:41

Kod nas vise brinu za dabrove nego za ljude...

kostadin

25.01.2018 05:04

Hiljadu puta su opasniji DABREVI koji su doseljeni posle ratova. Oni su posekli kao šumokradice na milione stabala i ogolili celu Vojvodinu. Pogledajte samo Titelski breg. Nema više ni jednog bagrema , ni jede stabljike bilo kojeg drveta. A tek ovi DABREVI iz Beške, pa oni su pokrčili šumu da je to sada golet kao na mesecu.

vu

25.01.2018 09:42

@kostadin - Vidi odkud su došli ti kako ih nazivaš, i dan danas ima lepih šuma. Šuma danas ima i u Bosni, Liki, Kordunu, Baniji, Šumadiji bolje reći svuda samo nema po Vojvodini. A ti i tvoji preci verovatno ste se grejali na sunčeve panele .