SRBIJA TOPLA I ZIMI Energetska kriza lomi velesile: Kina ostaje bez pogonske snage, a Indija se vraća u kameno doba?
O značajnoj problematici na sednici SNS-a okupljenim članovima napredne stranke, ali i novinarima govorio je i Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.
On je naveo da u narednom periodu svet očekuje velika energetska kriza, ali je poručio da građani Srbije ne moraju da brinu, da će imati tople domove, dovoljno struje i gasa i da cene neće rasti.
Vučić je objasni da je do poremećaja cena na svetskom tržištu došlo zbog uvođenje karbon taksi, nedostatka gasa jer su Kinezi sve preusmerili ka sebi, jer u Holandiji nema dobvoljno gasa, kao i zato što su mnoge zemlje na pocetku godine iz skladista izbacivale gas i davale ga privredi.
O globalnoj krizi, kada je u pitanju energija neophodna za osnovne funkcije, izveštava i "Blumberg" koji u svom članku navodi to da je energetska kriza, koja čovečanstvu predstoji, naterala nacije da nagomilavaju zalihe fosilnih goriva, što je potez koji najavljuje skok globalne emisije ugljen-dioksida ove godine.
Kina, Indija i druge ekonomije u razvoju podstiču potražnju za ugljem, ali čak su i SAD spremne da povećaju potrošnju najprljavijeg fosilnog goriva za skoro deceniju, prema prognozi Međunarodne agencije za energiju.
Svetska emisija CO2 dostigla je vrhunac neposredno pre početka pandemije Covid-19, a zatim je 2020. godine zabeležen najveći godišnji pad od najmanje 1965. godine.
Otpuštanja gasova sa efektom staklene bašte ove godine do avgusta su samo 1% manje u odnosu na isti period 2019. godine.
Kriza u Kini
Kineske fabrike zabeležile su u septembru prvi pad proizvodnih aktivnosti u 18 meseci, pošto su s manjkom električne energije ostale bez pogonske snage, pišu svetski mediji uz ocenu da bi problem mogao da se pogorša nastojanjem Pekinga da obuzda potrošnju energije radi ispunjavanja ciljeva u kontroli emisija ugljenika.
Brzim oporavkom od pandemije prošle godine Kine je nadmašila ostale velike privrede, ali su, kako ukazuje britanski list, ekonomisti ove nedelje dodatno smanjili procenu rasta pošto je manjak u energiji pogoršao niz pritisaka na kinesku privredu.
Indija tone u kameno doba?
S energetskom krizom u Aziji ne suočava se samo Kina, već probleme ima i Indija, koja bi u narednim mesecima mogla imati nestašicu električne energije jer su zalihe uglja u većini njenih elektrana pale na kritično niske nivoe, poše "Klix.ba"
Čak 63 od 135 termoelektrana na ugalj u trećoj po veličini azijskoj ekonomiji ima zaliha uglja za dva dana ili manje, navodi se u izveštaju indijskog Centralnog ureda za električnu energiju (CEA). Zalihe uglja na 17 njih smanjene su na nulu, dodaje se.
Potražnja za energijom u Indiji je u porastu jer se preduzeća oporavljaju od brutalnog talasa Covid-19 ranije ove godine. U prošlomesečnom saopštenju, iz Ministarstva energije je rečeno da "rastuća potražnja za energijom nagovještava dobru privredu i ohrabruje", jer to znači da sve više domaćinstava može priuštiti električnu energiju, a industrije se vraćaju na nivo prije pandemije.
"Potražnja neće nestati, već će se povećati. Dodali smo 28,2 miliona potrošača. Većina njih su niže srednje klase i siromašni, pa kupuju ventilatore, svetla i televizore", rekao je Sing za "The Indian Express."
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)