DUBOKA PODELA U VRHU BELE KUĆE Da li je Bajden pustio "niz vodu" potpredsednicu Kamalu Haris?
Harisova, prva žena na mestu potpredsednika SAD, nema podršku Bajdena i oseća se izolovanom u Beloj kući, navode američki mediji.
Nizak rejting Harisove i Bajdena
Jedan od bivših saradnika američke potpredsednice vidi razloge u njenom afroameričkom poreklu, ali i tome što se uhvatila u koštac sa onim sa čime ostatak Bele kuće nije hteo, kao što je migrantska kriza na granici sa Meksikom, pa je tako primila najviše udaraca.
Zbog toga Harisova ima rekordno nizak potpredsednički rejting od samo 28 odsto podrške, dok Bajden ima podršku od 38 odsto, navode mediji u SAD.
Kriza u odnosima prve i druge osobe SAD, prema navodima američkih medija, vidi se u tome što Bajden, koji ima 78 godina, još nije pružio podršku mogućoj kandidaturi Harisove za predsednicu, ali i u tome što je javno podržao sekretara za transport Pita Butidžidža u vezi sa njegovim izjavama o krizi u sektoru logistike, a on slovi takođe za mogućeg demokratskog predsedničkog kandidata.
Bela kuća zamera Harisovoj brojne gafove
Saradnici Harisove frustrirani su i zbog toga što ona nije dobila jasne zadatke kojima bi se bavila. Iako joj je u ruke ubačen vruć krompir krize sa migrantima, osim posete Meksiku i Gvatemali i obilaska El Pasa, Harisova je bila skrajnuta i sa tog pitanja, navodi „Njujork post“. Prošlog meseca, kada su se državni sekretar Entoni Blinken, glavni tužilac Merik Garland i šef unutrašnje bezbednosti Alehandro Majorkas sreli sa meksičkim kolegama, Harisova je bila u Nju Džersiju gde je promovisala Bajdenov plan socijalnih davanja.
Prema navodima američkih medija, Bela kuća je bila frustrirana načinom na koji se Harisova bavila migrantskom krizom. Poseban povod bio je intervju za „En Bi Si“, u kom se Harisova smejala i šalila na pitanja u vezi sa migrantskom krizom koja potresa južnu granicu SAD.
Takođe, problematično je i njeno obraćanje studentima, kada je na konstataciju jedne od njih da „Izrael sprovodi etničko čišćenje“ prokomentarisala da „njena istina ne treba da bude zabranjena“.
Harisova nije prisustvovala ni većini Bajdenovih sastanaka sa članovima Kongresa kojima je trebalo obezbediti infrastrukturno finansiranje vredno 1.200 milijardi dolara. U trenutku najvažnijih sastanaka, Harisova je bila u poseti odeljenju NASA u Merilendu.
Odbrana i mogućnost smene
Da nešto ne štima u odnosima Bajdena i Harisove, potvrdila je i njena dugogodišnja prijateljica i funkcionerka u Kaliforniji Eleni Kounalakis.
„Prirodno je da mi koji je znamo, znamo i koliko onda više može da uradi nego što joj je trenutno ponuđeno. Odatle i dolazi frustracija“, rekla je ona.
Iz kancelarije Harisove demantovali su navode o neslaganju.
Kako navodi Foks njuz, Bela kuća je sazvala sastanak predsedničkog kabineta prošlog petka, kada Harisova uopšte nije bila u SAD.
Ovaj medij čak tvrdi da Demokrate u Kongresu pripremaju mogućnost nečega „što se nije dogodilo mnogo, mnogo godina - potvrđivanja novog potpredsednika“.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)