VEŠTAČKA INTELIGENCIJA Kina kreirala robota sudiju, ima tačnost od 97% u rešavanju tužbi
EPA

Naučnici tvrde da ova tehnologija može da odluči o optužbama sa više od 97 odsto tačnosti na osnovu usmenog opisa slučaja, prenosi Telegraf.

Mašinu je dizajnirala i testirala šangajska narodna prokuratura, najprometnija kancelarija okružnog tužioca u Kini.

Do sada je utvrđeno da ova veštačka inteligencija može da identifikuje i sprovede proces za osam od osam najčešćih zločina u Šangaju, uključujući prevaru sa kreditnim karticama, krađu, opasnu vožnju i svađe – zločin koji se često koristi kao oruđe protiv neistomišljenika.

Tehnologija je "obučena" koristeći više od 17.000 slučajeva od 2015. do 2020. godine.

Može se koristiti na desktop računaru i odlučuje da li da podigne optužnicu analizirajući stotine "karakteristika" izvedenih iz slučaja koji je opisao čovek.

Kada optužnica bude podignuta, gotovo je zagarantovano da će završiti osuđujućom presudom jer je stopa oslobađajućih presuda u Kini manja od jedan odsto.

Rasterećenje tužioca

Vodeći naučnik na projektu Ši Jong, direktor Laboratorije za upravljanje velikim podacima i znanjem Kineske akademije nauka, rekao je da bi mašina mogla rasteretiti tužioce i omogućiti im da se usredsrede na teže zadatke.

"Sistem može u određenoj meri da zameni tužioce u procesu donošenja odluka", kažu Ši i njegove kolege u recenziranom radu objavljenom ovog meseca u kineskom časopisu Management Review.

Kina već pokušava da uskladi i prilagodi tehnologije poput veštačke inteligencije i velike količine podataka kako bi transformisala način na koji njihov pravni sistem funkcioniše.

Vlasti su 2017. godine pokrenule prvi sajber sud u zemlji, dozvoljavajući strankama u slučajevima u vezi sa "digitalnom tehnologijom", kao što je e-trgovina, da se pojave putem videokonferencije pred sudijama virtuelne veštačke inteligencije.

Iako je ideja da se ubrzaju saslušanja i pomogne sistemu da se bavi više predmeta, ljudske sudije nastavljaju da prate šta se dešava i donose ključne odluke.

Kineski tužioci su 2016. godine počeli da koriste alate veštačke inteligencije kako bi procenili dokaze i procenili nivo opasnosti koju osumnjičeni predstavlja za javnost.

Ali postojeći alati veštačke inteligencije ne igraju ulogu u procesu donošenja odluka o optužnicama i predlaganju kazni, kažu Ši i njegove kolege.

"Ko će preuzeti odgovornost za grešku?

Naučni tim tvrdi da će njihova mašina postati moćnija sa nadogradnjom i da će moći da identifikuje manje uobičajene zločine i podnese više optužbi protiv jednog osumnjičenog.

Neimenovani tužilac u južnom kineskom gradu Guangdžou rekao je za Saut Čajna morning post da, iako je prijavljena tačnost mašine od 97 odsto, "uvek će postojati šansa za grešku".

"Ko će preuzeti odgovornost kada se to desi? Tužilac, mašina ili dizajner algoritama?", pita se ovaj tužilac.

Osim u pravosuđu, kineske vlasti takođe pokušavaju da iskoriste veštačku inteligenciju u raznim drugim sektorima kako bi poboljšale efikasnost i ojačale državni nadzor.

Američki zvaničnici su izrazili zabrinutost da bi kineska veštačka inteligencija i slične ambicije na kraju mogle da daju Pekingu kritičnu prednost u vojsci, zdravstvu i drugim ključnim sektorima.

U oktobru je bivši šef softvera Pentagona rekao za Fajnenšel tajms da je Kina već dobila bitku na polju veštačke inteligencije sa Sjedinjenim Državama i da se kreće ka globalnoj dominaciji.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading