HRVATSKI RADNICI MEĐU NAJJEFTINIJIMA U EVROPI Niža cena rada samo u ove 4 zemlje, a JEDAN POSAO se najmanje plaća
Foto: Pexels

Podaci se odnose na 2021., a prema njima su radnici u Hrvatskoj ne samo među najjeftinijim u EU, nego je i trošak rada rastao relativno sporo zadnjih godina u odnosu na slične države.

Prosečni trošak radnog sata je ukupni trošak rada podeljen s brojem radnih sati. U to spadaju plata, bonusi na platu, druge kompenzacije za rad i doprinosi.

Tu takođe spadaju troškovi osposobljavanja i obrazovanja radnika, uz troškove samog procesa zapošljavanja, poreza na rad te radne odeće i obuće. Odbijaju se subvencije.

Unutar EU postoje velike razlike između država članica pa je razlika u trošku rada između države s najjeftinijim satom rada i države s najskupljim satom rada gotovo 40 evra, a prosečni trošak sata rada u najskupljoj članici EU je 6,7 puta veći nego u najsiromašnijoj.

Najniža cena rada po satu u većini država je u građevinskom sektoru.

Četiri zemlje jeftinije od Hrvatske

Najskuplji sati rada su u Danskoj (46,9 evra sat), Luksemburgu (43) i Belgiji (41,6), a najjeftiniji u Bugarskoj (7 evra sat) i Rumuniji (8,5). Hrvatska s troškom rada od 11,2 evra po satu spada među države s najjeftinijim radom u EU, a osim u Rumuniji i Bugarskoj, jeftiniji je rad samo još u Mađarskoj (10,7) i Letoniji (11,1).

Posebno je zanimljivo to što je trošak radnog sata u Hrvatskoj rastao samo za 17,89 posto u odnosu na 2012, što je među najmanjim rastom država koje su ispod proseka EU od 29,1 eura po satu. Među tim državama je rast bio manji samo u Španiji (8,53 posto), Kipru (8,93 posto) i Grčkoj (9,55 posto). Poređenja radi, trošak rada u Rumuniji i Bugarskoj se u istom periodu udvostručio.

Zbog relativno sporog rasta troška sata rada, Hrvatsku su po tom pitanju od 2012. pretekle Litvanija (rast 91,53 posto), Poljska (45,57 posto), Slovačka (59,55 posto) i Estonija (rast 68,6 posto), u kojima je sat rada bio jeftiniji 2012. nego u Hrvatskoj, a 2021. skuplji.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading