ČUDO U CRKVI SVETOG GROBA U JERUSALIMU Blagodatni oganj se pojavio, ograničen broj prisutnih na ceremoniji (VIDEO)
Printscreen

Blagodatni oganj pojavio se u Hramu Groba Gospodnjeg u Jerusalimu.

Blagodatni oganj simbolizuje nerukotvorenu svetlost Vaskrsenja Hristovog, o kojoj je govorio još apostol Petar, i smatra se svetinjom.

Ova pojava uoči pravoslavnog praznika Vaskrs, koju prate molitve pravoslavnog patrijarha, sveštenstva i vernika, i dalje se smatra "čudom silaska Blagodatnog ognja".

Vernici se mole i pale baklje i sveće iz plamena za koji veruju da je čudesno zapaljen u Isusovom grobu u crkvi.

Nakon obreda silaska Blagodatnog ognja, plamen se avionom prenosi u druge pravoslavne zajednice u Grčkoj, Rusiji, Ukrajini, Srbiji i Gruziji.

 

Vlasti su obrazložile da su odlukom o ograničenju prisutnih vernika želele da spreče još jednu katastrofu poput one kada je u stampedu na prepunom jevrejskom svetom mestu prošle godine poginulo 45 ljudi, navodi AP.

Crkveni velikodostojnici su insistirali na tome da nema potrebe da se menja ceremonija koja se održava vekovima.

Grčka patrijaršija je ranije ovog meseca saopštila da su joj "dosadila policijska ograničenja slobode verovanja“, a Jerusalimska patrijaršija odlučila je, "snagom Gospodnjom", da neće ugroziti svoje pravo da pruža duhovne službe u svim crkvama i trgovima, navodi AP.

Ove godine, usred obnovljenog izraelsko-palestinskog sukoba, veliki jevrejski, hrišćanski i muslimanski praznici su vremenski blizu jedan drugome, a tenzije su porasle, jer su desetine hiljada ljudi pohrlile u jerusalimski Stari grad da posete neka od najsvetijih mesta za sve tri vere prvi put nakon ukidanja epidemioloških mera.

Pravoslavni hrišćani veruju da se u subotu pred Uskrs čudesan plamen pojavljuje u crkvi Svetog Groba, prostranoj bazilici iz 12. veka izgrađenoj na mestu gde se veruje da je Isus razapet, sahranjen i gde je vasksao.

Svake godine jerusalimski patrijarh ulazi u Svetu Edikulu, odaju izgrađenu na tradicionalnom mestu groba i vraća se sa upaljenom svećom, prenoseći plamen od sveće do sveće hiljadama ljudi, a taj plamen se kasnije specijalnim letovima prenosi pravoslavnim zajednicama u drugim zemljama, navodi američka agencija.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading