VAŽNO UPOZORENJE ŠEFA INTERPOLA Oružje poslato Ukrajini završava na crnom tržištu!
- Različite kriminalne grupe već imaju oko na ovo oružje - naglasio je zvaničnik.
Stok je pozvao zemlje članice Interpola da aktivno sarađuju u praćenju oružja isporučenog Ukrajini, dodajući da oni koji isporučuju oružje treba da igraju glavnu ulogu u ovim naporima.
Šef Interpola je takođe rekao da očekuje da će "talas" ne samo pešadijskog, već i teškog naoružanja preplaviti međunarodno crno tržište čim se okonča sukob između Moskve i Kijeva.
- Kada puške utihnu, doći će ilegalno oružje. To znamo iz mnogih drugih teatara sukoba. Zločinci su čak i sada, dok govorimo, fokusirani na njega - rekao je on, dodajući da će kriminalne grupe pokušati da „iskoriste ove haotične situacije“ kako bi se dočepale naoružanja koje „koristi vojska, uključujući teško naoružanje“.
- Nijedna zemlja ili region ne može da se nosi sa tim u izolaciji jer ove grupe deluju na globalnom nivou - upozorio je on.
Ogroman priliv ilegalnog oružja
Šef Interpola je takođe rekao da bi Evropa mogla videti ogroman priliv ilegalnog oružja. Zatim je pozvao na uspostavljanje sistema „prati i traga“ za oružje poslato u Ukrajinu, dodajući da su „u kontaktu sa zemljama članicama kako bi ih ohrabrili da koriste ove mehanizme".
Na pitanje o potencijalnoj umešanosti Interpola u istragu o navodnim izbegavanjima sankcija i „pranju novca“ ruskih biznismena koji su na Zapadu sankcionisani, Stok je rekao da njegova organizacija niti istražuje takva pitanja niti učestvuje u istragama o navodnim ratnim zločinima u Ukrajini, budući da njen mandat zahteva da zadrži „strogu neutralnost“ i izbegava bilo kakve „političke“ aktivnosti.
- Naši kanali komunikacije ostaju otvoreni za razmenu informacija o ratnim zločinima. Ali mi ne istražujemo ratne zločine, Interpol nema istražna ovlašćenja - objasnio je on.
Naoružanje sa svih strana
SAD, zajedno sa saveznicima poput Nemačke i Velike Britanije, stalno snabdevaju Ukrajinu oružjem od početka njenog sukoba sa Rusijom krajem februara. Većina oružja se sastoji od pešadijskog naoružanja i prenosnih protivoklopnih i protivvazdušnih sistema, zajedno sa municijom.
U sredu su SAD saopštile da će Ukrajini prodati borbene bespilotne letelice MK-1C "Grej igl" koje mogu da nose do osam projektila "Helfajer". Ministarstvo odbrane Slovačke je saopštilo istog dana da će Kijevu isporučiti samohodne haubice. Velika Britanija je ranije saopštila da razmatra naoružavanje Ukrajine višecevnim raketnim sistemima američke proizvodnje, ali im je prvo potrebno odobrenje Vašingtona.
Šef agencije, Ketrin De Bol, uporedila je sadašnju situaciju u Ukrajini sa situacijom na Balkanu pre 30 godina, kada je Balkanski rat doveo do masovnog priliva oružja na crno tržište.
-Oružje iz tog rata i danas koriste kriminalne grupe - zaključila je ona.
Više vesti o tome možete pročitati OVDE.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)