IDEMO U RAT DA SE BIJETE Evo koje zemlje će najviše stradati zbog odluke Brisela
Alo! Ilustracija J.V.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen imala je juče brojne konsultacije sa predstavnicima zemalja članica EU kako bi dobila njihovu podršku za plan Evropske komisije da interveniše na energetskom tržištu, što je predmet vanrednog sastanka ministri energetike sutra u Briselu.

Istovremeno sa predlozima Evropske komisije, češko predsedavanje Savetom EU podelilo je sa članicama nekoliko „non-pejpera“, odnosno pripremnih dokumenata za sastanak ministara.

Predlozi češkog predsedništva i Komisije uglavnom su na istoj liniji. Ključni elementi i ciljevi su odvajanje cene gasa od formule za određivanje cene električne energije, uvođenje posebnog poreza na ekstraprofitne proizvođače i snabdevače električnom energijom i, možda najteži predlog, postavljanje granice za cena po kojoj će EU kupovati gas od Rusije.

Medvedev brutalno izvređao novu britansku premijerku! - Alo.rs

Sporna formula

Evropska unija već duže vreme upozorava da se u novonastaloj situaciji ne može održati formula po kojoj se cena struje određuje prema ceni najskupljeg derivata za proizvodnju struje, a to je trenutno gas.

Zbog toga će, smatraju diplomate u Briselu, verovatno biti dovoljna podrška predlogu da se cena gasa izuzme iz cene struje i da se postavi limit cene struje proizvedene iz drugih izvora, čija je cena , uprkos povećanju, znatno niža od cene gasa.

Ursula fon der Lajen juče je imala i radni ručak sa ambasadorima zemalja članica kako bi zbližili svoje stavove.

Dok su ključni predlozi dobili snažnu podršku, uključujući onaj o ekstraprofitnim nametima, predlog za ograničavanje cene ruskog gasa nailazi na prepreke. Argument onih koji se tome protive je da bi Rusija u tom slučaju potpuno prekinula izvoz gasa u Evropsku uniju, što je ruski predsednik Vladimir Putin već najavio.

Među članicama koje su sada skeptične je Nemačka, zemlja koja najviše uvozi ruski gas, a čiji je uvoz poslednjih dana značajno opao. Nemačka je, međutim, punila kapacitete svojih skladišta ubrzano, čak i brže od cilja koji je postavila Evropska komisija.

Erdogan danas počinje zvaničnu posetu Hrvatskoj - Alo.rs
 

- Ostajemo skeptični kada je reč o ograničenjima cena gasa, ali smo generalno spremni da razgovaramo u evropskim okvirima - rekao je portparol nemačkog Ministarstva ekonomije.

Francuska "za"

Za mnoge diplomate u EU Nemačka je dugo bila jedan od ključnih problema jer Moskva oklevanje Berlina doživljava kao slabost EU. I na kraju, kada i Nemačka pristane na mere, njihov efekat je slab. Fon der Lajen nije odustala od tog predloga, a ohrabrena je podrškom Francuske. Ona smatra da je neophodno da Evropska unija spreči Rusiju da koristi gas kao oružje i da profitira od agresije na Ukrajinu upravo zbog ogromnog povećanja cene gasa. Među predloženim merama je i smanjenje potrošnje, što bi dovelo do smanjenja tražnje na tržištu, a samim tim i uticalo na cene električne energije.

Rat u Ukrajini 197. dan - Alo.rs
 

Jedan od mogućih razloga za oprez Nemačke kada je reč o restrikcijama gasa je obaveza Nemačke da određene količine koje ima u svojim skladištima podeli sa drugim članicama EU u slučaju potpune obustave isporuke gasa iz Rusije u EU.

EU želi da zemlje članice pomažu jedna drugoj u vanrednim situacijama tokom zime, po principu solidarnosti. Tako je Francuska već izrazila spremnost da Nemačkoj isporučuje gas, a zauzvrat od nje dobija struju.

U EU naglašavaju da je već došlo do značajnog smanjenja zavisnosti od ruskog gasa, ali su razlike između zemalja članica i dalje ogromne, pošto neke više uopšte ne uvoze ruski gas, dok su druge 100 odsto zavisne od ruskog gasa.

Britanska kraljica iznajmljuje kraljevsku vilu, evo koliko košta noćenje! - Alo.rs


Škotska fiksira cene zakupa

Divlje cene u Škotskoj primoravaju škotsku premijerku Nikolu Sterdžon da preduzme drastične mere, piše Business Insider. Premijerka Stardžon je već najavila da će zaustaviti poskupljenje javnog prevoza, a u utorak je najavila da će uvesti zamrzavanje cena kirija, kao i mogućnost deložacija iz stanova, jer tvrdi da je situacija u Škotskoj a Evropa se približava „humanitarnoj krizi“. Tako će najviša moguća kirija biti fiksirana na oko 2900 evra.

Situacija s troškovima života je užasna u većem dijelu Ujedinjenog Kraljevstva, a posebno u dijelovima Škotske gdje građani plaćaju oko 56.000 kuna godišnje za račune za struju i plin. Škotska će takođe zamrznuti cene vozova do marta 2023. i povećati dečiji dodatak sa 20 na 25 funti nedeljno.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading