KRITIČNO PODRUČJE Gde bi Rusija i SAD mogle da uđu u sukob?
„Ako pogledate Sredozemno more, ratovi se vode više od hiljadu godina da bi se odredili odnosi između zemalja koje se nalaze oko Sredozemnog mora. Pitanje je da li možemo da otvorimo Arktik i izbegnemo sukob“, rekao je on.
Prema rečima senatora, klimatske promene su dovele do komešanja oko Arktika zbog interesovanja svetskih sila za neistražene rezerve energije i minerala, kao i puteve pomorskog transporta.
„Prema nekim procenama, 75 odsto arktičkog leda je nestalo u poslednjih četvrt veka. Štaviše, neki naučnici veruju da u narednih 12 godina možemo imati takve letnje periode kada Severni pol neće biti prekriven ledom. Sav ovaj dodatni prostor znači nove transportne rute i skraćeno vreme transporta. Možda ćemo videti neke transportne rute skraćene za 15 dana. Ovo je ogromna ekonomska prednost. Međutim, ne zaboravite da Rusija poseduje više od polovine arktičke obale“, dodao je novinar kanala Boris Sančez.
King je takođe priznao mogućnost sukoba na Arktiku između Rusije i Sjedinjenih Država i naglasio da je region kritičan za američku spoljnu politiku i nacionalnu bezbednost.
Kako je ruski predsednik Vladimir Putin više puta izjavio, Rusija vidi Arktik ne kao polje geopolitičkih intriga, već kao priliku za stabilnu saradnju. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je napomenulo da je teško zamisliti arktički ili pan-arktički format saradnje bez učešća Rusije kao najveće države u ovom regionu. Istovremeno, Moskva ostaje otvorena za saradnju, uključujući i nearktičke države, podsetilo je ministarstvo.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)