ZAŠTO SE NE UKINE POMERANJE SATA Preko 80 odsto Evrope to želi, evo u čemu je problem
Evropska komisija je 2018. godine predložila da se ukine letnje i zimsko računanje vremena, podseća Dojče vele (DW)
U daleko najuspešnijoj onlajn anketi EK, više od 80 odsto od 4,6 miliona učesnika ankete bilo je - za.
Uglavnom su to bili Nemci, plus nekoliko glasova iz Austrije i Luksemburga.
I Evropski parlament je većinom podržao predlog.
Ono što još nedostaje jeste odobrenje 27 članica EU, ali, svih ovih godina, one, kako navodi DW, jednostavno nisu uradile ništa.
"Poslednja rasprava održana je 2019.", kaže portparol EK Adalbert Janz.
Prema njegovim rečima, lopta je i dalje kod država članica i tu će ostati u dogledno vreme jer očigledno da niko u evropskim prestonicama ne želi da se bavi neprijatnom temom.
U Berlinu nezvanično kažu da EU trenutno ima drugih briga, s obzirom na pandemiju korone, rat u Ukrajini i energetsku krizu.
Stvar je komplikovanija nego što se očekivalo jer svaka zemlja EU mora sama da odluči da li njeni građani treba da žive stalno po letnjem ili po zimskom računanju vremena i tu počinju problemi.
DW kao neka od pitanja postavlja da li će nastaviti da postoji velika vremenska zona sa 16 zemalja, ili će malogranični putnici na granici morati da menjaju sat dva puta dnevno, šta je s vozom i aerodromima, kao i da li će zimi u Španiji uskoro biti svetlo u 10 sati, dok će u Poljskoj biti mrak u 14:30.
Zemlje članice vraćaju loptu opet Evropskoj komisiji zato što, prema češkom Predsedavanju Savetu EU - EK nije obezbedila sveobuhvatnu procenu posledica okončanja pomeranja sata – što vlasti u Briselu vide sasvim drugačije.
Erik Mamer, jedan od portparola predsednice EK Ursule fon der Lajen, prima to sa humorom, pa kaže da je srećan što će za vikend spavati sat duže.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)