SUNAK I MAKRON U TESNOM ZAGRLJAJU "Britansko-Francuski dogovor je u završnoj fazi"
Britanski premijer u Šarm el Šeiku poručio da je britansko-francuski dogovor o migrantskoj krizi na Lamanšu u završnoj fazi.
Iako je to bio njihov prvi susret uživo kamere su zabeležile da su se dvojica lidera srdačno zagrlila kao da su stari znanci. A onda je Makron kurtoazno Sunaku rekao: "Drago mi je da vas vidim. Imamo mnogo toga da pričamo, zar ne."
Britanski premijer je sa sastanka sa francuskim predsednikom izašao kako kaže sa "obnovljenim optimizmom" najavljujući da je dogovor o rešavanju migrantske krize na kanalu Lamanš u završnoj fazi. Osim toga dvojica lidera su obećala i ambicioznu saradnju u oblasti nuklearne energije kao odgovor na nestašicu energenata koju je izazvao rat u Ukrajini, saopšteno je iz Jelisejske palate.
Francusko-britanski odnosi su posle bregzita pod velikim pritiskom, jer se susedi međusobno optužuju za niz problema – od ribolova do neuspeha u zaustavljanju ilegalnih migracija preko Lamanša. Čim se uselio u Dauning strit 10 Sunak je morao da se pozabavi sa imigracionom krizom, jer je iz Francuske na Ostrvo malim čamcima do sada u toku ove godine stiglo 40.000 ljudi, što je rekordan broj od 2018. godine.
Sunak je izjavio da ipak "ne postoji jednostavno rešenje" za rešavanje ovog problema, najavljujući u narednim nedeljama više detalja o sporazumu na kojem rade dve vlade. Novi britanski premijer je rekao da je o problemu ilegalnih migracija razgovarao i sa drugim evropskim liderima i da se iz Egipta vraća sa "obnovljenom poverenjem" da zajednički sa partnerima iz EU mogu da se uhvate ukoštac sa ovim izazovom.
Posle sastanka u Šarm el Šeiku Jelisejska palata je saopštila da su se dvojica lidera složila "da unaprede koordinaciju kako bi se suočili sa izazovom neregularne migracije".
Iako još uvek nisu obelodanjeni detalji dogovora između Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske portparol britanske vlade kaže da je sporazum u finalnoj fazi. Budući da se o specifičnostima samog dogovora bave stručnjaci ministarstva unutrašnjih poslova dve zemlje, Sunakov portparol kaže da ne zna da li je u Šarm el Šeiku finalizovan konkretan dogovor kako da se spreči krijumčarenje migranata čamcima preko Lamanša.
Još dok je Boris Džonson bio premijer najavljeno je da su Velika Britanija i Francuska spremne za dogovor koji bi omogućio njihovim imigracionim službenicima da budu raspoređeni na drugoj strani kanala. Međutim, kako piše "Dejli mejl" bivša premijerka Liz Tras je praktično "poništila" sporazum tokom kampanje za šefa Konzervativne stranke kada je odbila da kaže da li je Makron "prijatelj ili neprijatelj" Britanije.
Po tom dogovoru London je trebalo da plaća Parizu 50 milioni funti za pojačane zajedničke patrole koje bi sprečavale ilegalan prelazak migranata. Kako piše "Tajms" Sunakov cilj u razgovorima sa Makronom je bio da se što pre zaustave ilegalni prelasci i da se odredi minimalan broj francuskih policajaca koji će patrolirati na plažama.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)