KOMPANIJA KOJA JE PRETEČA IT INDUSTRIJE U Novom Sadu otvoren razvojni centar IBM (VIDEO)
Printscreen

IBM je jedna od 30 kompanija koja je uključena u čuveni berzanski indeks Dow Jones Industrial Average i jedna od najvećih kompanija na svetu.

Broj zaposlenih: 282,100.

Godišnji prihod 2021: 57,35 milijardi dolara
Godišnji R&D budžet: 6,6 milijardi dolara

IBM naučnici i istraživači su dobili 9,130 U.S. patenata u 2020, više od bilo koje druge kompanije, čime je uspostavljen niz od 28 godina neprekidnog liderstva u ovoj oblasti. IBM je imao najviše patenata u oblasti veštačke inteligencije (AI), cloud, quantum computing i security-related dobijenih patenata. Niz je nastavljen i u 2021. godini.

IBM je prošle godine prvi napravio 2 nanometarski čip. Kompanija je jedan od svetskih lidera u oblasti veštačke inteligencije (Wattson) i quantum computing-a.

Izumi IBM-a uključuju i bankomat (ATM), flopy disk, hard disk, magnetnu traku, relacionu bazu podataka, SQL programski jezik, UPC bar kod i dinamičku memoriju sa nasumičnim pristupom (DRAM). IBM mainframe, sa primerom Sistem/360, bio je dominantna kompjuterska platforma tokom 1960ih i 1970ih.

O IBM u Srbiji i novoj razvojnoj kancelariji u NS

IBM ima kancelariju u Beogradu koja se bavi komercijalnim poslovima prodaju, konsultinga i podrške, na teritoriji Srbije, Crne Gore, Makedonije i Albanije. Kancelarija u Beogradu ima 60 ljudi.

U utorak se otvara razvojna kancelarija u Novom Sadu koja trenutno ima 32 zaposlenih, a u trenutnim planovima postoji potencijal da se zaposli još 28 stručnjaka. Razvojna kancelarija u Novom Sadu će se baviti razvojem aplikacije za monitoring “Instana”.

Oni su deo globalnih timova i rade razvoj pojedinih segmenata aplikacije u koordinaciji sa timovima iz drugih zemalja.
Otvaranje kancelarije je važno zato što time IBM ulazi na listu najboljih globalnih kompanija koje razvoj svojih proizvoda rade iz Srbije.

IBM je i komercijalni korisnik Data centra u Kragujevcu.

Instana istorijat

Instana je, kao nemačko-američka kompanija, osnovana 2015. godine u formi start-up kompanije. Osnivači su bili Mirko Novaković, Pete Abrams, Fabian Lange, and Pavlo Baron a sedište kompanije nalazilo se u Solingenu, Nemačka.

Akvizicija od strane IBM-a objavljena je u decembru 2020. godine i od 2021. se počelo sa radom  na integraciji Instane u IBM organizaciju, poslovnu strategiju i porfolio.

U trenutku akvizicije 3 najveća entiteta na teritoriji Evrope nalazila su se u Nemačkoj, Srbiji i Velikoj Britaniji. IBM Srbija je bila deo evropskog tima zaduženog za proces integracije i kroz transfer poslovanja, proizvoda i zaposlenih Instana je i formalno postala deo IBM-a.

Glavne karakteristike kompanije procenjene u trenutku akvizicije:

• 70% YoY rast
• Prisutna u svakoj industriji i svakom regionu sa stotinama klijenata
• Prepoznata od strane Gartner i drugih konsultantskih firmi (technology research)
• Top Win-rate u odnosu na konkurenciju

IBM Srbija – Instana Novi Sad

Instana, kao deo startup kompanije registrovan u Novom Sadu kao Instana doo, kroz akvizicuju postala je deo IBM Srbije.

Organizacioni delovi su:

• Development i Product Management (razvijanje proizvoda)

• Customer support (worldwide support)
• Marketing

Instana je “Enterprise Observability Platform which delivers automated Application Monitoring” i služi za praćenje i poboljšanje performansi prvenstveno u mikroservisnom okruženju. Instana je kreirana sa namerom da se koristi u public i hybrid cloud okruženju, što se odlično nadovezuje na OpenShift platformu koja je vodeća platforma u svetu za razvoj micro servisa i hybrid clouda. IBM je kroz akviziciju RedHata postao vlasnik OpenShift platforme i čvrsto veruju da je hybrid cloud budućnost ITa.

Instana pruža informacije o performansama aplikacija, neophodne za automatsku detekciju i rešavanje problema. Ova kompanije je prisutna i radi na svim većim public cloud platformama. Može se integrisati u širi IBM monitoring portfolio, uključujući i AI alate i dati još vrednost i u lokalnim Data Centrima. Instana ima veliki broj korisnika regionalno, ali i u Srbiji.

IBM podržava rad sa daljine i od kuće, pa će samim tim potencijalno u budućnosti zaposleni na razvoju Instane moći da budu zaposleni i u Beogradu, a da pri tome budu deo Instana development tima.

Informacije o IT sektoru

Info za zapošljavanje u IKT sektoru:

• U prethodnih godinu dana je broj zaposlenih porastao za 0,9%, tj 21 496 zaposlenih. Više od pola ovog povećanja je u IKT sektoru gde je broj zaposlenih porastao za 12 396 zaposlenih.

 
Info o izvozu IKT usluga:

• U prvih devet meseci je izvoz IKT usluga iznosio 1,89 mlrd evra – veći iznos nego cele prošle godine. U septembru je izvoz bio 250 mil evra, što je 59,9% više od septembra 2021. godine

• Rast suficita je u prva tri kvartala 432 miliona evra, što znači da je rastu BDPa u prva tri kvartala samo rast suficita izvoza IKT usluga doprineo 0,9% od ukupnog rasta od oko 3,3% (ako računamo da će nominalni BDP biti oko 60 mlrd evra). Tako da je rast izvoza IKT usluga doprineo za više od ¼ rastu BDPa u prva tri kvartala.

• Ukupan rast izvoza za prvih devet meseci je 45,1% u odnosu na isti period prošle godine. Ako rast izvoza u Q4 nastavi da bude preko 50%, ukupan izvoz ove godine može preći i 2,7 mlrd evra.
 
Podaci o izvozu i uvozu IKT usluga za jan-sept 2022:

• Izvoz: 1 889 mil evra – rast od 45,1% u odnosu na jan-sept 2021.
• Uvoz: 532 mil evra – rast od 41,6%
• Suficit: 1,357 mlrd evra – rast od 46,7% 
 
Info o R&D centrima koji su već u Srbiji:

• Imamo niz kompanija koje su otvorile R&D centre poput: Continetal, ZF, Rivian, Cisco, Epic Games, Bosch itd.
 
- Još jedna velika renomirana kompanija širi svoje poslovanje (već postoje kancelarije u Beogradu) u Srbiji i prepoznala je potencijal naše zemlje i pogodnost poslovanja.

- Prošireno prisustvo IBM-a u Srbiji sa novim razvojnim kancelarijama u Novom Sadu ojačaće ekosistem IT industrije u regionu i podstaći razvoj automatizacije zasnovane na veštačkoj inteligenciji.

- Novi objekat će se fokusirati na razvoj i podršku rešenja u oblastima podataka, veštačke inteligencije i automatizacije i osnažiće saradnju između IBM-a i njegovog partnerskog ekosistema u zajedničkom stvaranju rešenja za globalnu industriju.

- Nova IBM investicija se zasniva na posvećenosti kompanije pružanju najvišeg nivoa stručnosti i podrške svojim klijentima.

- U novoj razvojnij kancelariji biće smešten tim stručnjaka iz oblasti softvera, tehničke podrške, marketinga i dizajna, koji će razvijati IBM Instana rešenja za posmatranje i pružati tehničku podršku 24/7 klijentima širom sveta za više od 200 tehnologija koje IBM Instana ima mogućnost da nadgleda.

- Zapošljavanja u timu u Novom Sadu svedoče o kontinuiranim naporima IBM-a da iskoristi veliki broj talenata u Srbiji

- Velika stvar za dodatni privredni razvoj Novog Sada.

- Vlada zahvalna na verovanju u našu zemlju.

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading