UZBUNA U MOSKVI I PEKINGU Ova zemlja ima plan koji opasno preti
Reakcije su stigle i na izdvajanje neverovatnih 320 milijardi američkih dolara za naoružavanje.
Poslednja od takvih reakcija stigla je u utorak iz Severne Koreje, koja je japanski plan nazvala "ozbiljnom pretnjom" međunarodnom miru, ali i poručila da je spremna na "stvarnu akciju".
"Japan je usvajanjem nove obrambene strategije, u kojoj se navode i kapaciteti za pokretanje preventivnih napada protiv drugih zemalja, stvorio ozbiljno sigurnosno stanje", saopštio je portparol ministarstva spoljnih poslova u Pjongjangu.
Šta tačno planira vlada premijera Fumija Kišide?
Za pet godina, između ostalog, dobili bi projektile sa kojima bi mogli da stignu do Kine, a svoju vojsku bi iz odbrambene transformisali u silu sposobnu za udare i eventualni trajni sukob. Sve ovo bi na kraju dovelo do toga da Zemlja izlazećeg sunca postane treća vojna sila na svetu, odmah iza Amerike i Kine.
Peking je primarno bio taj koji je Japan naterao na promenu 70 godina dugog pacifističkog koncepta, a pogotovo kada su shvatili da su kineska izdvajanja za vojsku četiri puta veća od njihovih.
Japanska vojska je, ne kriju, do sada bila najugroženija po zalihama municije i nedostatku rezervnih delova koji prizemljuju avione i stavljaju iz pogona drugu vojnu opremu.
Ukrajina dovela do promena?
Druga stvar, ništa manje važna okolnost za takav preokret, jeste rat u Ukrajini i suštinski poljuljani međunarodni poredak, pa je jasno da Japan ništa ne čini bez svog najvećeg saveznika SAD.
"Rat u Ukrajini pokazao nam je nužnost borbe, a to je nešto na šta Japan do sada nije bio spreman. Japan kasno krenuo, kao da smo 200 metara zaostatka u sprintu na 400 metara", prokomentarisao je prošle nedelje Tošimiči Nagaiva, penzionisani general japanskih vazdušnih snaga.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)