"VANZEMALJCI MOŽDA VEĆ UVELIKO ISPITUJU ZEMLJU" Zvaničnici Pentagona o istraživačkim sondama i "semenkama maslačka"
Foto: Shutterstock

U nacrtu istraživačkog izveštaja, koji su napisali Šon Kirkpatrik, direktor Pentagonove Kancelarije za rešavanje anomalija na svim domenima (AARO) i Ejbraham Loub, direktor astonomskog odeljenja pri univerztetu Harvard, navodi se da bi veštački međuzvezdani objekat potencijalno mogao da šalje brojne male sonde tokom leta pored Zemlje.

- Ta operacija nije mnogo različita od misija NASA. Te takozvane "semenke maslačka" mogu biti odvojene od matične letelice gravitacionom silom Sunca ili sposobnošću manevrisanja - naveli su eksperti, preneo je "Njujork post".

AARO je formiran u julu 2022. godine i odgovoran je za praćenje objekata na nebu, pod zemljom i u svemiru, a potencijalno i objekata koji se mogu kretati od jedne stvarnosti ka drugoj.

Kongres SAD je 2005. godine zadužio NASA da pronađe 90 odsto svih objekata u blizini Zemlje koj su veći od 140 metara, nakon čega su stvoreni Pan-STARRS teleskopi.

Oktobra 2017. godine, Pan-STARRS su otkrili neobičan međuzvezdani objekat koji je kasnije nazvan Oumuamua, ili na havajskom - skaut.

Objekat je bio u obliku cigare, delovao je ravno i išao je od Sunca, a nije pokazivao trag, što je neke naučnike nateralo da pomisle da je veštački. Tri godine kasnije otkriven je još jedan objekat koji nije ostavljao "rep".

U izveštaju se takođe kaže da šest meseci pre nego što je Oumuamua najbliže prišao Zemlji, međuzvezdani meteor širine oko metar pao je na Zemlju, a imao je sličan oblik kao Oumuamua.

- Uz dobar dizajn, tako male sonde mogu da dođu do Zemlje ili nekog solarnog sistema radi istraživanja, dok matični brod prolazi pored na razdaljini otprilke kao Zemlja-Sunce, kao što je to bio slučaj sa Oumuamuom. Astronomi ne mogu da otkriju mini sonde jer ne reflektuju mnog sunčevog svetla da bi ih teleskopi primetili - dodali su autori.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading