BAJDEN UJEDINIO ISTOK PROTIV SAD! Još jedna moćna zemlja se priključila anti-američkom bloku!
Foto: AP/Alo! Ilustracija/AP/Shutterstock

Kabinet kraljevstva odobrio je plan priključenja Šangajskoj organizaciji za saradnju (SCO) kao “partera u dijalogu”, što je uvod u odobrenje punopravnog članstva, izvestila je krajem marta državna novinska agencija SPA.

Osnovana 2001. od strane Rusije, Kine i bivših sovjetskih država Centralne Azije, SCO je politički i bezbednosni blok zemalja koji obuhvata većinu Evroazije i koji se proširio na Indiju i Pakistan sa ciljem da izazove uticaj Zapada u regionu. I Iran, sa kojim je Kina 2022. potpisala 25-godišnji sporazum o strateškom partnerstvu, potpisao je dokumenta za punopravno članstvo u SCO iste godine.

SCO održava godišnje samite na kojima se diskutuje o ekonomskoj saradnji i međusobnoj bezbednosti, često sa fokusom na terorizam, separatizam i ekstremizam, iako različiti interesi ograničavaju efikasnost grupe. Britanski “Telegraf” piše da članice planiraju da obave “protivterorističke vežbe” u Rusiji ove godine u avgustu, iako SCO nije vojni savez.

SAD odlaze, Kina ulazi

Do odluke Rijada da se priključi bloku došlo je manje od tri nedelje nakon što su Saudijska Arabija i Iran – uz pomoć Pekinga – potpisali sporazum o obnavljanju svojih odnosa.

Iako su Oman i Irak bili domaćini prethodnih napora na obnovi odnosa između većinski šiitskog Irana i sunitske Saudijske Arabije, Rijad je ponudi kineskog predsednika Sija Đinpinga prošle godine, da deluje kao most između dva regionalna rivala, odao zasluge za potpisivanje sporazuma.

Produbljavanje odnosa Kine sa regionom Zaliva dolazi u vreme kad administracija američkog predsednika Džoa Bajdena nastoji da se odvoji od Bliskog istoka sa ciljem da izazove rastući uticaj Pekinga na drugim mestima. SAD su dugo služile kao bezbednosni partner Rijada i povlačenje Vašingtona podstaklo je njegove zalivske saveznice da diversifikuju partnere.

Si je postavio temelje priključenju Rijada u SCO tokom posete kraljevstvu prošlog decembra, kako su rekli izvori Rojtersa, u okviru plana daljeg povećanja kineskog uticaja u regionu. U telefonskom razgovoru sa saudijskim krunskim princom Mohamedom bin Salmanom, Si je obećao dodatne doprinose promociji mira i stabilnosti na Bliskom istoku.

- Kina će igrati glavnu ulogu u jačanju regionalnog jedinstva i saradnje – rekao je on, kako su preneli državni mediji.

Šta to znači za Kinu?

Odluka Rijada u vezi SCO možda će pomoći u jačanju kineskog uticaja na Bliskom istoku, ali su neki analitičari upozorili da ne treba precenjivati njen značaj.

- Odluka Rijada da se priključi SCO definitivno će pomoći Kini da proširi svoj uticaj na Bliskom istoku – rekla je Džang Čuču, profesor Univerziteta Fudan, prenosi “Saut Čajna morning post” (SCMP).

Džonatan Fulton, saradnik Atlantskog saveza, ukazao je da ne treba precenjivati status Saudijske Arabije u SCO kao partnera u dijalogu.

- To bi moglo da se promeni ako (kraljevstvo) signalizira interesovanje za igranje veće uloge u SCO, ali za sada je to na početnom nivou… Uloga SCO u globalnom bezbednosnom pejsažu je prilično marginalna u ovom trenutku – rekao je Fulton.

Ipak, Li Lifan, šef centra SCO na Šangajskoj akademiji društvenih nauka, rekao je da je saudijska odluka i dalje važna i da bi grupa mogla da proširi svoju ulogu.

- Sama SCO prolazi kroz strukturne reforme koje će proširiti njene funkcije od inicijalnog fokusa na širu bezbednost granica na ekonomski razvoj – rekao je Li.

Kina je najveći trgovinski partner Saudijske Arabije od 2018, sa sirovom naftom koja čini 77 odsto njenog uvoza iz kraljevstva. Zemlja je takođe bila glavna destinacija za investicije u okviru kineske inicijative Pojas i put prošle godine. S druge strane, odnosi Rijada i Vašingtona su u padu još od ubistva novinara Džamala Kašogija, za šta je Bela kuća optužila Bin Salmana. Rijad je prošle godine odbio da poveća proizvodnju nafte da pomogne u smanjenju cena.

- Za mnoge zemlje je privlačno da se priključe (SCO), ako ni zbog čega onda da bi Zapadu pokazali da imaju druge opcije, da zapadne narative i svetski poredak nisu najvažniji – rekao je Rafaelo Pantuči, saradnik Škole međunarodnih studija S. Radžaratnam u Singapuru.

Šta to znači za Rijad?

Odluka Rijada o SCO predstavljena je kao motivisana ekonomijom, ali su geopolitičke implikacije sporazuma očigledne.

- Rijad shvata da biranjem jednog odnosa sa jedne strane, o trošku druge, imati visoku cenu. Saudijska Arabija želi da razvija svoje odnose sa Kinom, svojim najvećim komercijalnim partnerom, istovremeno održavajući odnose sa svojim bezbednosnim partnerom – SAD – rekla je za “Midl ist aj” Najah al Otaibi, saudijska politička analitičarka u Londonu.

Al Otaibi je rekla da će odnos sa Kinom pružiti različite ekonomske prilike koje službe ciljevima Bin Salmana, koji želi da diversifikuje ekonomiju i privuče strane investicije u oblasti infrastrukture, proizvodnje i tehnologije. Rojters piše da se “nepredvidljivi prestolonaslednik” snažno zalaže za usklađivanje bliskoistočne dinamike, angažujući se sa starim neprijateljima i orkestrirajući smanjenje proizvodnje nafte.

Princ je signalizirao da je spreman da ide sam u ostvarivanju saudijskih interesa, bez pomoći SAD, bilo da to znači ponovno uspostavljanje veza sa američkim protivnicima poput Irana ili uklanjanja zaliha sa naftnog tržišta koje ljuti potrošače.

Strategija je osmišljena da stvori uslove koji omogućavaju Rijadu da se fokusira na veliki plan ekonomske transformacije, Vizija 2030, u koji je uložio stotine milijardi dolara, nadajući se da će otvoriti konzervativno kraljevstvo za biznis i turizam usred rastuće regionalne konkurencije.

Kraljevstvo se bacilo na diplomatiju, obnavljajući odnose sa Iranom i pristajući na zbližavanje sa Sirijom u nastojanju da obnovi regionalne saveze umesto da se u potpunosti oslanja na SAD, svog dugogodišnjeg saveznika. Rijad planira da pozove sirijskog predsednika Bašara al Asada na samit Arapske lige u maju, što bi zvanično okončalo regionalnu izolaciju Sirije.

Kina u post-američkom regionu

Veruje se da kineska vlada takođe želi da položi temelje postameričkog i šireg postzapadnog poretka u regionu, strategije koja se naširoko vidi kao udarac usmeren na američku Karterovu doktrinu, koja na region Zaliva gleda kao na ekskluzivnu sferu svog uticaja.

- Godinama su se saudijski odnosi sa Kinom produbljavali u kontekstu više multipolarnog okruženja. Teško je preuveličati važnost Pekinga u spoljnopolitičkoj odluci Rijada – rekao je Đorđo Kafijero, izvršni direktor konsultantske kuće “Galf stejt analitiks”, dodajući da je Rijad i dalje godinama daleko od potencijalnog punopravnog članstva u SCO.

Kafijero je rekao da moć i uticaj SCO ne treba precenjivati i da grupa nije spremna da zameni bezbednosnu ulogu SAD u regionu, ali da Kina želi da se predstavi kao bezbednosni arbitar.

- Nema načina na koji bi SCO mogao da se poredi sa NATO-om. To nije vojni savez već pre politička ekonomska unija – istakao je on.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading