Kina
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock


Pentagon je nedavno izdao izveštaj koji upozorava na značajan porast kineskih nuklearnih kapaciteta, ističući da bi Kina mogla da poseduje čak 1.000 nuklearnih bojevih glava do 2030. godine. Ovaj porast je posebno uočljiv u protekloj godini, tokom koje je Kina dodala najmanje 100 novih bojevih glava, ukupno dostižući više od 600 komada.

Izveštaj dolazi u trenutku globalne neizvesnosti i očekivanja promena u kinesko-američkim odnosima, posebno s obzirom na dolazak novoizabranog predsednika Donalda Trampa. Trampova administracija planira osloniti se na ekonomski pritisak i carinske mere kako bi izvršila politički uticaj na Peking.

Iako Kina zadržava politiku „ne pucamo prvi“, brzina kojom se povećava njen arsenal izaziva zabrinutost u Pentagonu i šire u međunarodnoj zajednici. Ovaj trend dolazi u vreme kada se očekuje značajan rast troškova odbrane u mnogim zemljama, uključujući i SAD, kako bi se odgovorilo na kineski izazov.

Jedan od ključnih problema s kineskom vojnom moći jeste netransparentnost njihovog budžeta za odbranu. Zvanični podaci Pekinga sugerišu relativno umeren rast troškova, ali Pentagon procenjuje da stvarna potrošnja daleko premašuje zvanične brojke. Prema izveštaju, Kina troši najmanje 40% više nego što je zvanično prijavljeno.

Rast kineskog nuklearnog potencijala dolazi u širem kontekstu jačanja kineskih mornaričkih i vazduhoplovnih kapaciteta, što je deo strategije Pekinga da postane dominantna sila u azijsko-pacifičkom regionu. Očekuje se da će ovo ubrzanje kineskog nuklearnog razvoja dodatno zaoštriti rivalitet sa Sjedinjenim Američkim Državama i izazvati nova pitanja o budućnosti globalne bezbednosti.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading