Nemiri u Francuskoj
Foto: AP/AP Aurelien Morissard

Protesti su prerasli u nerede. U obračunu sa nasilnim demonstrantima policija koristi suzavac i gumene metke. Sukoba je bilo u Parizu, Marselju, Tuluzu, Lionu, Strazburu, Lilu i skoro svim većim gradovima Francuske. 

U predgrađu grada Ruana jedan mladić preminuo je nakon što je pao sa krova supermarketa dok su izgrednici pljačkali supermarket.

Policija je saopštila da su demonstranti sinoć opljačkali prodavnicu oružja u centru Marselja i izneli iz nje lovačke puške. Opljačkana je i zapaljena policijska stanica u Remsu.

U Lionu su demonstranti na policajce bacali Molotovljeve koktele. Policija je odogovorila - ispaljivanjem suzavca.

Ministar pravde Erik Dipo-Moreti ističe da smrt dečaka u Nanteru, pre četiri dana - ne može da se koristi kao izgovor za zlostavljanje svih. Zato je dao i posebna ovlašćenja javnim tužiocima.

Francuski ministar policije kaže da će biti mobilisane "specijalizovane jedinice", kao što su elitne taktičke jedinice francuske policije, brigada za intervencije i Nacionalna interventna grupa žandarmerije.

Na ulicama Pariza je 5.000 policajaca, ali to nije dovoljno da se očuva javni red.

Na Trgu Konkord u Parizu sinoć se, uprkos zabrani, okupilo više stotina ljudi.

- Pojačavamo policijske snage, biće ih 45.000 umesto 40.000. Neki su vraćeni sa godišnjih odmora, svi su sad na terenu. Odlučili smo da na ulice izvedemo i policijska okolopna vozila i kamione sa šmrkovima. Kritikovali su nas zbog upotrebe helikoptera, a time smo sprečili mnoge tragedije - rekao je Žerald Darmane, ministar unutrašnjih poslova Francuske. 

Vlada je saopštila da će razmotriti sve načine za zaustavljanje nemira. Na vanrednoj sednici Vlade, predsednik je osudio nerede i "pozvao roditelje da budu odgovorni".

- Trećina uhapšenih su mladi ili vrlo mladi. Pozivam roditelje da drže decu koja su na protestima - dalje od ulice. Odgovornost je roditelja, a ne države da ih zadrže kod kuće - kaže Emanuel Makron, predsednik Francuske.

Lideri glavnih religija u Francuskoj uputili su zajednički apel "za dijalog i mir".

U gradu Klamaru uveden je policijski čas od 21 sat do šest sati ujutru, a vlasti traže da se u to vreme celoj zemlji ukine javni saobraćaj.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading