Nemiri u Francuskoj
Foto: Tanjug/Tanjug/AP Aurelien Morissard

Francuski predsednik Emanuel Makron je svojim komentarima pokušao da smiri situaciju, ali izgleda da mu to ne polazi za rukom.

Francuska policija saopštila je u četvrtak uveče da su se njihove snage suočile sa novim incidentima u gradovima Marseju, Lionu, Pou, Tuluzu i Lilu, uključujući požare i demonstrante, pošto je oko 40.000 policajaca raspoređeno širom zemlje da uguše nemire nakon ubistva 17 godine, Nahela M., koja je ubijena u utorak.

 

U Nanteru, zapadnom predgrađu Pariza, gde je tinejdžer ubijen, demonstranti su palili automobile, zabarikadirali ulice i bacali projektile na policiju.

Demonstranti su na zgradama i autobuskim stanicama ispisali "Osveta za Naela", a kada je pala noć zapaljena je banka. Vatrogasci su ga ugasili i sprečili da se plamen proširi na obližnji stambeni objekat. Povređenih nije bilo.

Lokalne vlasti u Klamartu, 8 km od centra Pariza, uvele su noćni policijski čas do ponedeljka, a Valeri Pekres, koja je na čelu šireg regiona Pariza, rekla je da će sve autobuske i tramvajske usluge biti obustavljene posle 21 sat.

Požar je oštetio gradsku kuću u pariskom predgrađu L'Il Sen Deni, nedaleko od nacionalnog stadiona.

Sukobi mladih demonstranata i policije zabeleženi su i u belgijskoj prestonici Briselu, gde je u četvrtak uveče uhapšeno oko 10 ljudi, a obustavljen je deo gradskog javnog prevoza.

Masovni nemiri u Francuskoj oživeli su sećanja na nemire iz 2005. koji su potresali zemlju tri nedelje i primorali tadašnjeg predsednika Žaka Širaka da proglasi vanredno stanje. Tada je uhapšeno više od 6.000 ljudi.

Taj talas nasilja izbio je u pariskom predgrađu Kliši-su-Boa i proširio se širom zemlje nakon što su dvoje mladih ljudi umrli od strujnog udara u trafostanici dok su se krili od policije. Dvojica policajaca oslobođena su na suđenju 10 godina kasnije.

Ubistvo Naela M. bila je treća smrtonosna pucnjava tokom zaustavljanja saobraćaja u Francuskoj do sada ove godine, a većina žrtava u kobnim policijskim zaustavljanjima saobraćaja od 2017. godine su ili crnci ili bliskoistočnog porekla.

Nael M. je upucan tokom jutarnje saobraćajne gužve u utorak. Nije uspeo da se zaustavi nakon što je automobil koji je vozio uočen u autobuskoj traci. Sustigla su ga dva policajca.

Dok se automobil udaljavao, jedan policajac je pucao iz neposredne blizine kroz prozor vozača. Nael je preminuo od metka u levu ruku i grudi.

Policajac koji je ubio tinejdžera priznao je da je ispalio smrtonosni hitac, rekao je tužilac, rekavši istražiteljima da je policajac želeo da spreči poteru iz straha da će on ili neko drugi biti povređen nakon što je tinejdžer navodno počinio nekoliko saobraćajnih prekršaja.

Advokat privedenog policajca Loran-Frank Linar rekao je da je njegov klijent gađao nogu vozača, ali mu je ruka skočila od udarca, zbog čega je pucao u grudi. „Morao je da bude zaustavljen, ali očigledno moj klijent nije želeo da ubije vozača“, rekao je Lienard medijima i dodao da je pritvor njegovog klijenta iskorišćen da pokuša da smiri izgrednike.

Makron je pre nekoliko dana rekao da je pucnjava neoprostiva i osudio nemire, piše Advance.hr.

On je naložio ministrima na sinoć održanom hitnom sastanku vlade da ministri "nastave da čine sve kako bi se uspostavio red i garantovao povratak bezbednosti i mira u francuskim gradovima, gde već šest dana traju nemiri izazvani policijskim ubistvom maloletnog Naela M.

Predsednik Francuske je ukazao da "vlada mora i dalje danonoćno da bude uz policiju, žandarme, sudije, činovnike i vatrogasce".

"Moramo prvo da odvojimo vreme da okvalifikujemo događaje pre nego što donesemo zaključke", poručio je šef države najvišim francuskim zvaničnicima.

Na zahtev Makrona, premijerka Elizabet Born će danas  primiti predsednike poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini, preneo je BFMTV, piše Tanjug.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading