Organizacija ŠOS
Foto: AP/Tanjug/Ap

Rusija će kao i do sada nastaviti da se razvija i da se suprotstavlja zapadnim pritiscima, ruski narod je kao nikada do sada ujedinjen i zajednički je istupio protiv oružane vojne pobune, rekao je predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin na samitu organizacije ŠOS.

Organizacija ŠOS

Tanjug/Ap

 

 

Predsednik Rusije je istakao da su mnoge zemlje naoružavale Ukrajinu kako bi naudile Rusiji.

"Dugo vremena, van naših granica, spoljne sile su od nama susedne države Ukrajine stvarale neprijateljsku državu, 'Antirusiju'. Osam godina su je snabdevali oružjem, odobravali agresiju nad civilnim stanovništvom Donbasa i na sve moguće načine se upuštali u podmetanje neonacističke ideologije. I sve to da bi se ugrozila bezbednost Rusije i kočio razvoj naše zemlje", rekao je Putin.

Organizacija ŠOS

Tanjug/Ap

 

 

Protiv Rusije danas vodi hibridni rat i uvode sankcije do sada neviđenih razmera, dodao je.

U isto vreme, predsednik Rusije se osvrnuo i na ekonomsku saradnju sa zemljama članicama organizacije.

Kako je naveo, trgovina sa državama ŠOS-a povećala se za trećinu, dok se u isto vreme više od 80 odsto plaćanja sa Narodnom Republikom Kinom danas odvija u nacionalnim valutama Kine i Rusije - juanima i rublji.

Udeo ruske valute tokom 2022. godine iznosio je više od 40 odsto kada je reč o transakcijama unutar organizacije. "Zalažemo se za prelazak na nacionalne valute u saradnji sa partnerima iz ŠOS-a", naglasio je i ruski lider.

"ŠOS je usmeren na zasnivanju mnogopolarnog sveta i suverenosti država. Naša organizacija je posvećena održavanju mira u svetu. To je više nego važno danas, kada se razvijaju ekonomski rizici koji mogu da dovedu do bezbednosnih pretnji", istakao je predsednik Rusije.

Organizacija ŠOS

Tanjug/Ap

 

 

Putin je podržao potpisivanje memoranduma o namerama Belorusije za pristupanje ŠOS-u i istakao da će ta zemlja, kao strateški i najbliži partner Rusije doprineti razvoju organizacije.

"Hteo bih da se zahvalim liderima država članica ŠOS-a za to što su pružili podršku našoj državi za vreme meteža", dodao je on.

Organizacija je osnovana 2001. godine, a u nju danas ulaze Indija, Kazahstan, Kina, Kirgistan, Rusija, Tadžikistan, Pakistan i Uzbekistan. 

Proces prisajedinjenja Irana započet je 2021. godine, a 2022. godine usvojen je dokument o otpočinjanju procedure koja ima za cilj i učlanjenje Belorusije u organizaciju.

Zemlje posmatrači za sada su Avganistan, Belorusija, Iran i Mongolija, a partnerske zemlje su Azerbejdžan, Jermenija, Kambodža, Nepal, UAE, Turska i Šri Lanka.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading