AMERIKA ŠALJE KASETNU MUNICIJU UKRAJINI?  Dramatična odluka Bajdena
Foto: Alo/Shutterstock

Potez Bajdena zaobilazi američki zakon koji zabranjuje upotrebu kasetne municije sa stopom neuspeha većom od 1 odsto i dolazi usred zabrinutosti zbog zaostajanja protivofanzive Kijeva protiv ruskih trupa i opadanja zapadnih zaliha konvencionalne artiljerije.

Debata da li Ukrajina treba da bude snabdevana kontroverznom municijom koju je većina zemalja sveta zabranila trajala je mesecima.

Kasetno oružje inače eksplodira u vazduhu iznad mete oslobađajući desetine do stotine manjih eksplozivnih sredstava na širokom području.

Više od 120 zemalja pridružilo se konvenciji koja zabranjuje njihovu upotrebu kao nehumanu i neselektivnu i to velikim delom zbog visokih stopa neuspeha odnosno jer su okolina i civili zasuti neeksplodiranom podmunicijom decenijama nakon završetka sukoba.

Sjedinjene Američke Države nisu ratifikovale konvenciju. Rusija i Ukrajina takođe.

Artiljerijska granata M864 prvi put je proizvedena 1987. godine i ispaljuje se iz haubica kalibra 155 mm koje su SAD i druge zapadne zemlje već obezbedile Ukrajini. Pentagon je pre više od 20 godina procenio da četiri od 72 podmunicije koju svaka granata nosi ostaje neeksplodirana na području veličine četiri i po fudbalska terena.

Hjuman rajts voč navodi da su SAD koristile kasetnu municiju u svakom većem sukobu posle Korejskog rata, međutim, veruje se da godinama nije proizvedena nova i da se čak 4,7 miliona kasetnih granata koje sadrže više od 500 miliona podmunicije nalazi u vojnim inventarima.

BONUS VIDEO

Potez Bajdena zaobilazi američki zakon koji zabranjuje upotrebu kasetne municije sa stopom neuspeha većom od 1 odsto i dolazi usred zabrinutosti zbog zaostajanja protivofanzive Kijeva protiv ruskih trupa i opadanja zapadnih zaliha konvencionalne artiljerije. Debata da li Ukrajina treba da bude snabdevana kontroverznom municijom koju je većina zemalja sveta zabranila trajala je mesecima. Kasetno oružje inače eksplodira u vazduhu iznad mete oslobađajući desetine do stotine manjih eksplozivnih sredstava na širokom području. Više od 120 zemalja pridružilo se konvenciji koja zabranjuje njihovu upotrebu kao nehumanu i neselektivnu i to velikim delom zbog visokih stopa neuspeha odnosno jer su okolina i civili zasuti neeksplodiranom podmunicijom decenijama nakon završetka sukoba. Sjedinjene Američke Države nisu ratifikovale konvenciju. Rusija i Ukrajina takođe. Artiljerijska granata M864 prvi put je proizvedena 1987. godine i ispaljuje se iz haubica kalibra 155 mm koje su SAD i druge zapadne zemlje već obezbedile Ukrajini. Pentagon je pre više od 20 godina procenio da četiri od 72 podmunicije koju svaka granata nosi ostaje neeksplodirana na području veličine četiri i po fudbalska terena. Hjuman rajts voč navodi da su SAD koristile kasetnu municiju u svakom većem sukobu posle Korejskog rata, međutim, veruje se da godinama nije proizvedena nova i da se čak 4,7 miliona kasetnih granata koje sadrže više od 500 miliona podmunicije nalazi u vojnim inventarima.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading