Gradačac
Foto: Alo/Društvene mreže

- Zveri! Bagro politička, jadna li si državo! Jadna li si i čemerna kada se ovakva tragedija koristi za politička prepucavanja! Sramota me je! Sramota me je što sam tu, nemo svedočim ovom gnusnom činu od kojeg mi danima nije dobro! Beba je plakala! Nizama je ubijena na oči svih nas! Niko nije došao! Predsednica suda priča gluposti! Tako je! Gluposti! Mera zabrane se izriče zbog osnova sumnje! Nisu trebali nikakvi dokazi! Sudija se bojala da donese meru. Bojala se i policija da ga privede, jer on je glavni baja u selu. Ovo je jedina istina. Nizama Hećimović mogu biti ja, može biti vaša kćerka, vaša sestra - navela advokatica Bojičić.

Obraćanje predsednice suda

Ova reakcija advokatice usledila je nakon što se predsednica Opštinskog suda u Gradačcu obratila javnosti povodom trostrukog ubistva koje je počinio Nermin Sulejmanović u tom gradu, kada je ubio svoju nevenčanu suprugu Nizamu i turske državljane Đenziga i Denisa O.

- Meni je žao zbog svega ovoga. Ja sam svoje službeno saopštenje za medije dala na web stranici suda. Ja to ne bih ponovo čitala. Ali bih htela da razjasnim jednu situaciju. Sutkinja se povezuje sa Nerminom. Ona živi u Tuzli, majka je petogišnje devojčice, u Gradačac dolazi samo na posao. Ne bih volela da se ona pominje u bilo kakvom kontekstu da je pomagala Nerminu Sulejmanoviću - rekla je Kojić.

"Nije potrebno imati samo osnovane sumnje"

Sutkinja je istakla da nisu potrebni samo osnovane sumnje, već da za sve treba da postoje dokazi.

- Uopšte ne bih komentarisala kolege advokate jer će oni komentarisati kako njima odgovara. Podigneš optužnicu, imaš dokaze, oni kažu da nije kriv. To je njihovo mišljenje, ali to nije tačno. Nisu potrebni samo osnovane sumnje. Zašto sud onda postoji? S obzirom na težinu slučaja, posledica je nastupila kada je sutkinja odbacila rešenje, kada je obustavila postupak. Kada je primila zahtev, pominje se Nermin, kako se sve to desilo, a nema dokaza da je to što je napisano u zahtevu tako bilo. Iz izjave same Nizame to ne proizilazi. Bitno je šta stoji u spisu - rekla je ona.

Policijska beleška nije dokaz

Govoreći o dokazima koje je sud imao protiv Nermina nakon što je Nizama podnela prijavu, predsednica suda je rekla da su imali samo izjavu opštećene Nizame gde je ona "koristila blagodet svedočenja".

- Tačno je da je policija podnela zahtev. U zahtevu stoje određene činjenice. Kod svakog zahteva, sve činjenice koje stoje u tom pravnom aktu moraju se dokazati. Ovde nije bilo dokaza. Ja sam već rekla da je ovde bila službena beleška i da je bila izjava oštećene Nizame Hećimović gde je koristila blagodet svedočenja, znači odbila je da da izjavu.

Predsednica suda ističe i da kada koristite blagodet svedočenja svaka odluka suda bi bila nezakonita, te da dokaze za sud prikupljaju policija i tužilaštvo.

- Sud ne prikuplja dokaze. Mogli su se saslušati policajci, to je trebalo policija da uradi. Sudija ne saslušava ni nasilnika ni žrtvu, već donosi odluku po tome šta je policijska stanica dostavila. Sudu se dokazi dostavljaju. U krivičnom postupku, kada sud traži neki dokaz, sud traži da se izvede veštačenje. Sud potvrđuje optužnicu prema dokazima koje dostavi tužilaštvo. Sud ne prikuplja dokaze po službenoj dužnosti - dodala je ona.

Ističe i da sudija nije prihvatila policijsku zabelešku kao dokaz jer se to ne može tako ceniti.

- U službenoj belešci piše da je beleška sačinjena 27. jula 2023, ali to je tehnička greška policije. Po prijavi Nizame Hećimović, koja je prijavila svog nevenčanog supruga Nermina Sulejamanovića da ju je fizički napao 3. na 4. avgust 2023. u porodičnoj kući u Mionici 3 gde se od istog odselila, kad joj je isti uputio više pretnji, te je ista ugasila telefon, kako je više ne bi primala poruke, dana 4. avgusta 2023. godine oko 15.40 časova patrola je upućena da postupi po prijavi - rekla je predsednica suda.

Dodaje i da su nakon prijave, pronašli Nermina Sulejamnovića koji je negirao navode prijave i naveo da nije upućivao pretnje niti da je imao ikakav kontakt sa njom.

- O svemu je upoznat istražitelj koji je obavio sa prijateljicom razgovorom. To je službena beleška, a jel vi vidite šta je u toj belešci? Samo da je prijavljeno i da su razgovarali sa njim - rekla je ona. Prema rečima sudije, Nizama "nije bila svedok kod sudije".

O obaveštavanju Centra za socijalni rad

Predsednica suda je govorila i o tome da li je sutkinja trebalo da obavesti Centar za socijalni rad.

- S obzriom da sutkinja nije utvrdila da postoji nasilje, nema potrebe da zove Centar za socijalni rad. Ona je jasno rekla da nema dokaza i ona time nije utvrdila nasilje. Iz dosadašnje prakse policija je uvek obaveštavala CZSR - rekla je ona.

O meri zabrane prilaska

Govoreći o meri zabrane prilaska i da li je ona adekvatna mera, sudija je rekla da sudije poštuju zakon, te da ona može samo da kaže svoje mišljenje.

- Ja kao sudija moram da poštujem zakon, a po pitanju koliko je adekvatna zabrana mogu da dam samo moje mišljenje. Po meni, ako je neko savestan, on će ih poštovati. Ako neko nije savestan, neće poštovati. Izrečićete mu novčanu kaznu i on će opet prilazi žrtvi. Sudije ne menjaju zakon, već primenjuju. Lako je biti pametan, pre svega, policija sprovodi ove mere, a da li oni imaju tehničke uslove da ih sprovodi? Mislim, ja bih pooštrila zakon. Ja bih išla na tu soluciju da to povlači krivičnu sankciju. Mene ne pitaju. Moje mišljenje nije ni bitno - rekla je ona.

Ona je potom rekla da ne zna da li je tužilac nešto znao i koliko je znao, te na ne želi da ulazi u nadležnost tužioca.

Krvavi pohod Sulejmanovića

Nizama Hećimović (38), žrtva nevenčanog supruga Nermina Sulejmanovića, sahranjena je u ponedeljak na groblju pored džamije u Mionici kod Gradačca.

Nermin Sulejmanović, koji je počinio trostruko ubistvo, počevši od svoje nevenčane supruge Nizame Hećimović, već je prijavljivan policiji za nasilje u porodici.

On je ubio je svoju suprugu ispred vikendice u mestu Sibovac, nedaleko od Gradačca, dok je njihova ćerka ležala u lokvi krvi i plakala.

Kako se moglo videti na uznemirujućem snimku koji je sada obrisan, on je pitao nesrećnu ženu zašto ga je prijavila policiji, a ona je odgovorila da se bojala za sebe i dete.

Nakon što je pretukao i ubio svoju nevenčanu suprugu, Nermin je ubio još dvoje ljudi, oca i sina (23), turske državljane, Džengiza i Denisa Ondera. U krvavom piru je ranjena i majka, tačnije supruga ubijenih, koja se nalazi u životnoj opasnosti na Klinici za anesteziologiju i reanimatologiju u Tuzli.

(Blic)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading