evropa sad
Foto: Alo/Foto: Youtube/Printscreen/ Al Jazeera Balkans

Koalicija ZBCG dosad nije dobila zvaničnu i konačnu ponudu za ulazak u Vladu od mandatara Milojka Spajića, saopštio je jedan od lidera koalicije Milan Knežević. On tvrdi da je sve što se ovih dana pojavljivalo u medijima, a odnosilo se na navodne ponude upućene ZBCG, "obične spekulacije i neutemeljene medijske konstrukcije". 

- U nedavnom neformalnom razgovoru sa mandatarom Milojkom Spajićem zatražili smo od njega da saopšti svoj stav i konačnu ponudu o mogućem ulasku ZBCG u Vladu, i da taj predlog učini javnim kako bi se izbegli dalja medijska nagađanja i nezvanični izvori koji unose dodatnu konfuziju. Imajući u vidu da od nedelje čekamo izjašnjenje mandatara Spajića, ovim javnim obraćanjem želimo da eliminišemo svaki vid navodne misterije oko formiranja Vlade, i jasno se odredimo pred građanima koji su nam ukazali poverenje na junskim izborima - naveo je Knežević.

razgovori o vladi

Foto: V.K.

 

Politički analitičar Spasoje Tomić, u razgovoru za "Novosti", kaže da situacija u Crnoj Gori u pogledu formiranja vlade ima neke specifičnosti koje se retko gde mogu sresti.

- Strani faktor, odnosno tzv. ambasadori Kvinte, pre svega tu mislim na ambasadora SAD i Nemačke, sasvim nediplomatski, štaviše vrlo bezobrazno, pokušavaju da kroje sastav nove vlade - kaže Tomić. - Njihova agenda sastoji se u tome da koaliciji ZBCG kao reprezentativnom i jedinom političkom predstavniku srpskog naroda u Crnoj Gori onemoguće ulazak u vladu ili da ZBCG bude samo simbolično zastupljena. Koliko je takav stav ovih trećerazrednih ambasadora neispravan pokazuje činjenica da se time pokušava osporiti pravo druge po snazi koalicije koja treba da bude deo vlade, pa se samim tim dovodi u pitanje i održavanje izbora u budućnosti.

Tomić objašnjava da, ako bi se ovakav model uplitanja prihvatio kao normalan, onda i sami izbori postaju besmisleni.

- U tom slučaju najbolje bi bilo da se o sastavu vlade, odnosno delegiranja ministara pitaju nekolike ambasade koje bi predložile trećinu ministara, drugu trećinu da predloži NVO sektor oličen u Daliborki Uljarević, dok bi trećinu ministara popunjavali iz redova manjinskih naroda - ističe Tomić.

Ovaj analitičar ocenjuje da ovakav scenario teško da je moguć, ali ipak postavlja dodatno pitanje - šta ako?

- Šta ako neko ne bude imao dovoljno snage da prihvati ZBCG u vladi? Tada bi, nažalost, ušli u političku nestabilnost i to velikih razmera, jer bi to bio jasan pokazatelj diskriminacije čitave jedne nacionalne zajednice čiji politički predstavnici (Mandić, Knežević) samo zato što su Srbi nisu poželjni. Ostaje nada da se ipak glas naroda neće baciti u vetar, a odgovornost da se tako nešto ne desi, i to najveću odgovornost, ima Milojko Spajić, koji kao neko kome je poveren mandat za sastav nove vlade mora pokazati da ima dovoljno kičme i da se u Crnoj Gori napokon građanin pita, a ne Kvinta - poručuje Tomić.

Ambasade

Pritisci stranih ambasada u procesu formiranja Vlade su sve jači. Iz Ambasade SAD su stava da predstavnici bivšeg DF nisu njihov partner, a slično misle i ambasade Nemačke i Slovačke.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading