NATO IMA PAKLENU IDEJU Rusija priznala veliku zabrinutost: To nužno vodi ka merama odmazde
Šef Zajedničke komande za logistiku NATO-a Aleksander Solfrank, rekao je Rojtersu u intervjuu objavljenom u četvrtak da bi voleo da vidi takvu zonu.
On je rekao da je zabrinut da previše birokratije širom Evrope ometa kretanje trupa, što je problem za koji je rekao da bi mogao da izazove velika odlaganja ako izbije sukob sa Rusijom.
NATO aktivno podržava Ukrajinu u njenom ratu protiv Rusije i Kijev se nada da će se jednog dana pridružiti alijansi. Međutim, sam NATO nije u ratu sa Rusijom, što je situacija koju američki predsednik Džozef Bajden i drugi zapadni lideri kažu da žele da izbegnu s obzirom na ogroman nuklearni arsenal Moskve.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da će Moskva odgovoriti ako predlog „vojnog Šengena“ postane stvarnost.
„Savez je oduvek smatrao našu zemlju takozvanim zamišljenim neprijateljem. Sada otvoreno smatra našu zemlju očiglednim protivnikom. Ova (izjava) nije ništa drugo do podsticanje tenzija u Evropi“, rekao je Peskov novinarima.
On je rekao da razgovor o izgradnji „vojnog Šengena“ još jednom pokazuje da Evropa nije voljna da sasluša legitimne zabrinutosti Moskve i da je spremna da pojača sopstvenu bezbednost na račun Rusije.
"Upravo NATO stalno pomera svoju vojnu infrastrukturu ka našoj granici. Mi se ne krećemo ka infrastrukturi NATO-a. NATO ide ka nama. I to ne može a da ne izaziva zabrinutost i ne može a da ne vodi ka merama odmazde kako bismo obezbedili sopstvenu bezbednost", rekao je Peskov.
Od kraja Hladnog rata i raspada Sovjetskog Saveza, NATO se proširio oko 1.000 kilometara (600 milja) na istok, uzimajući u sebe zemlje bivšeg Varšavskog pakta, uključujući Poljsku i baltičke nacije, i umnožavajući dužinu istočnog krila alijanse na Ukupno 4.000 kilometara, prenosi Rojters.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)