Putin i nato
Foto: EPA/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/Shutterstock


Dok globalni geopolitički pejzaž i dalje izaziva zabrinutost, evropska odbrambena industrija se suočava sa izazovnom dilemom. Otpor evropskih finansijskih institucija da investiraju u odbrambene kompanije zbog etičkih i održivih problema izazvao je debatu unutar industrije. Admiral Rob Bauer, bivši šef NATO-ovog vojnog komiteta, istakao je uticaj takvih investicionih ograničenja, naglašavajući potrebu za direktnim razumevanjem posledica sukoba u regionima poput Sirije, Gaze, Ukrajine i Jemena.

Evropski investicioni pejzaž je snažno uticao na ESG kriterijume (Ekološki, Društveni i Upravljački), pri čemu institucionalni investitori koriste ove parametre kako bi procenili etičku i društvenu odgovornost organizacija. Ovaj pristup je doveo do ograničenja u investiranju u odbrambene kompanije, kao što je slučaj sa norveškim suverenim fondom koji je isključio vodeće avio-kompanije poput Airbusa i Boinga zbog njihovog učešća u proizvodnji nuklearnog oružja.

Ograničenja u odbrambenim investicijama izazvala su zabrinutost zbog dugoročnih posledica po evropsku odbrambenu industriju. Glavni odbrambeni izvođači poput BAE Systems i Saab izrazili su zabrinutost zbog negativnog uticaja na njihovu sposobnost inoviranja i razvoja naprednih tehnologija, koje su ključne za održavanje snažnih odbrambenih mogućnosti. Smanjenje zaliha tenkova, borbenih aviona i podmornica u Evropi, kako je istakao bivši premijer Finske Sauli Niinistö, naglašava hitnost rešavanja investicionog jaza.

U oštrom kontrastu sa Evropom, Sjedinjene Američke Države zauzimaju povoljniji stav prema odbrambenim investicijama, smatrajući ih vrednim poduhvatom. Ova razlika je očigledna u divergentnim stavovima prema finansiranju odbrane i percepciji odbrane kao ključnog doprinosioca globalnoj stabilnosti. Evropska odbrambena industrija suočava se sa značajnim jazom u investicijama u poređenju sa Sjedinjenim Američkim Državama, koje troše do 12 puta više od EU.

Etička razmatranja se proširuju na klasifikaciju "kontroverznog oružja", pri čemu institucije poput Scottish Widows i Schroder izbegavaju ulaganje u kompanije povezane sa proizvodnjom ili upotrebom određenog oružja koje se smatra neprihvatljivim prema međunarodnim konvencijama. Međutim, odsustvo univerzalno prihvaćene definicije za takvo oružje i dalje predstavlja izazove, posebno u vezi sa njihovom potencijalnom ulogom u nacionalnim odbrambenim strategijama.

BONUS VIDEO


Ponovno Razmišljanje o Odbrambenim Investicijama

Etička dilema oko odbrambenih investicija zahteva preispitivanje konvencionalnog pristupa proceni održivosti i etičkih implikacija takvih alokacija. Admiral Rob Bauer zagovara promenu perspektive, izjednačavajući ulaganja u odbranu sa merama za rešavanje klimatskih promena, naglašavajući potrebu da se ulaganja u odbranu posmatraju kroz sličnu prizmu.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading