NEMAČKA RASPOREĐUJE VOJSKU BLIZU RUSKE GRANICE Potpisana putna mapa, šta to NATO sprema?
Litvanija takođe graniči sa najzapadnijom ruskim eksklavom, Kalinjingradom.
Sporazum je finalizovan tokom posete nemačkog ministra odbrane Borisa Pistoriusa toj baltičkoj državi, gde se sastao sa svojim litvanskim kolegom Arvidasom Anusauskasom. Berlin već vodi multinacionalne NATO snage naprednog raspoređivanja stacionirane u toj zemlji i odlučio je prošle godine da pojača svoje vojno prisustvo, piše RT.
Pistorius je opisao buduće raspoređivanje kao način na koji njegova zemlja "preuzima odgovornost vođstva" unutar vojnog bloka predvođenog SAD-om. Anusauskas se obavezao da će obezbediti "najbolje moguće uslove za nemačke vojnike i članove njihovih porodica", što će biti na Litvaniji.
Nemačka planira da zadrži 4.800 vojnika i 200 civilnih stručnjaka u zemlji na stalnoj osnovi, zajedno sa teškim naoružanjem i podrškom. Premještaj će početi u drugom kvartalu 2024. godine, a brigada bi trebala dostići punu borbenu spremnost do 2027. godine, prema nemačkom ministarstvu odbrane.
Litvanija je navela da će većina stranih vojnika biti stacionirana na poligonu Rudninkai na jugoistoku zemlje, blizu Belorusije. Ostali će biti smešteni u vojnom objektu kod sela Rukla. Vilnjus i Kaunas, gradovi najbliži bazi, gde će živeti mnogi članovi porodica Nemaca, saopštila je vojska te zemlje.
Litvanija već godinama razvija vojnu infrastrukturu u blizini Rukle. Borbena grupa pojačanog naprednog prisustva Litvanije, kako se nazivaju NATO snage raspoređene tamo, stacionirane su od 2017. godine, kao, kako tvrdi organizacija, "posledica" ponovnog pripajanja Krima Rusiji nakon referenduma.
Moskva doživljava pomeranje NATO snaga ka istoku Evrope kao provokaciju i pretnju svojoj nacionalnoj bezbednosti.
Buduća nemačka jedinica Bundeswehr nazvana je teška 42. oklopna brigada i uključivaće tri borbena bataljona. Dva od njih su isključivo nemačka, uključujući oklopni bataljon i bataljon teškog pešadije. Treći će biti multinacionalna jedinica zasnovana na trenutno raspoređenim snagama.
Plan je potpisan usred skepticizma u Nemačkoj u vezi sa trenutnim stanjem njene vojske. Poslanik Johann Wadephul je prošlog meseca upozorio da će zemlja, ukoliko danas izbije oružani sukob, ostati bez municije za dva dana. Berlin je bio drugi najveći donator Ukrajini u njenom sukobu sa Rusijom, nakon SAD-a.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)