NAJOPASNIJE ZEMLJE NA SVETU Evo gde nije bezbedno da putujete
Svet je dom mnogih opasnih zemalja, gde sukobi, nasilje i politička nestabilnost stvaraju izazovno okruženje i za građane i za posetioce. Trenutno, neke od najopasnijih zemalja na svetu prema GPI uključuju Avganistan, Jemen, Siriju i Somaliju, od kojih se sve suočavaju sa stalnim sukobima i visokim nivoom nasilja.
Pored ovih zemalja, mnoge druge nacije, kao što su Irak, Ukrajina i Venecuela, takođe se smatraju lokacijama visokog rizika zbog političke nestabilnosti i kriminala.
Merenje najopasnijih zemalja na svetu može se odrediti pomoću Globalnog indeksa mira (GPI).
Ovaj indeks je kreirao Institut za ekonomiju i mir (IEP) i rangira nacije od najbezbednijih do najopasnijih zemalja na osnovu različitih faktora, uključujući nivoe nasilja, političku nestabilnost i militarizaciju. GPI se smatra pouzdanim i preciznim merenjem bezbednosti zemlje, a koriste ga vlade, međunarodne organizacije i kompanije za donošenje odluka o putovanjima, investicijama i drugim aktivnostima.
Neke od najopasnijih zemalja na svetu uglavnom se nalaze na Bliskom istoku i u Africi, gde su ih stalni sukobi, visok nivo nasilja i politička nestabilnost učinili posebno opasnim. Ove zemlje često pate od kombinacije unutrašnjih sukoba, spoljne intervencije i lošeg upravljanja, što može dovesti do rasprostranjenog nasilja, raseljavanja i patnje.
Najopasnije zemlje
Deset najopasnijih zemalja na svetu su Avganistan, Jemen, Sirija, Rusija, Južni Sudan, Demokratska Republika Kongo (DRK), Irak, Somalija, Centralnoafrička Republika i Sudan, prema podacima GPI iz 2022.
Najopasnija zemlja na svetu je Avganistan, sa GPI ocenom 3,55. Zemlja je decenijama bila upletena u sukob, uz stalnu pobunu talibana i prisustvo međunarodnih snaga koje doprinose visokom nivou nasilja. Jemen je druga najopasnija zemlja na svetu sa GPI od 3,39. Zemlja je u stanju građanskog rata od 2014. godine, sa stalnim borbama između Huti pobunjenika i jemenske vlade. Sirija je treća najopasnija zemlja sa GPI od 3,36.
Na četvrtom mestu je Rusija sa GPI od 3,28, a zatim Južni Sudan sa GPI od 3,18. Demokratska Republika Kongo se smatra šestom najopasnijom zemljom na svetu sa GPI od 3,17, dok je Irak na sedmoj poziciji sa GPI od 3,16. Somalija je osma najopasnija zemlja na svetu sa GPI od 3,13. Centralnoafrička Republika je deveta najopasnija zemlja na svetu sa GPI od 3,02. Konačno, Sudan je deseta najopasnija zemlja na svetu i ima GPI od 3,01.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)