Prijemni ispit
Foto: Shutterstock/FOTO Shutterstock

Visina odštete se poklapa sa troškovima godinu dana učenja da bi prijemni ponovo mogao da se polaže, navodi BBC.

Suneung, prijemni ispit koji je vremenom postao zloglasan zbog svoje težine, traje osam sati tokom kojih se polaže više predmeta bez pauze. Spada u najteže ispite, ne samo u Južnoj Koreji, nego u celom svetu, a ulozi su veoma visoki, jer uspeh na njemu ne određuje samo plasman na fakultetskim listama i poslove na koje će moći da konkurišu, već čak i buduće veze.

Koliko je dan prijemnog ispita važan govori i činjenica koje se sve mere preduzimaju kako bi se pomoglo budućim brucošima da se koncetrišu, poput zatvaranja vazdušnog prostora i odlaganje otvaranja berze. 

U tužbi koju je podnelo 39 učenika se tvrdi da se zvono oglasilo pre nego što je trebalo tokom polaganja prvog predmeta – korejskog jezika. Iako su se mnogi odmah požalili, supervizori su im nevezano za to uzeli papire.

- Kasnije su i profesori priznali da je došlo do greške, a učenici tvrde da su bili toliko uzrujani da nisu mogli da se koncentrišu na ostatak ispita. Neki od njih su čak i odustali i otišli kući - navodi agencija Jonhap.

Advokat učenika Kim Vu-suk rekao je medijima da se nadležni u prosveti još nisu izvinili. Javni servis KBS prenosi da je nadležni supervizor pogrešio dok je gledao na sat.

Inače, ovo nije prvi put da učenici tuže zbog preranog oglašavanja zvona. U aprilu je sud u Seulu dodelio po 5.250 dolara učenicima koji su tvrdili da su oštećeni jer im je ispit 2021. trajao dva minuta kraće.

Kazna za slične slučajeve može da bude još veća. U Kini je 2012. supervizor kažnjen sa uslovnom kaznom od godinu dana zatvora zato što je tokom nacionalnog prijemnog ispita za fakultete u provinciji Hunan zvonio četiri minuta i 48 sekundi ranije.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading