KINA NAS JE UNIŠTILA! CIA otkrila: Peking zna svaki naš korak
CIA je potvrdila da pokušava da ponovo izgradi mrežu u Kini. Direktor CIA Vilijam Berns otkrio je da su se budžetska sredstva namenjena operacijama u Kini u poslednje tri godine više nego udvostručile.
Opšte je poznato da se SAD već dugo bave masovnim, neselektivnim nadzorom i špijunažom širom sveta, čime su stekle titulu "imperije nadzora". Takve radnje su tajne i protivne međunarodnom pravu i osnovnim normama međunarodnih odnosa.
Međutim, kada Amerikanci govore o svojim obaveštajnim aktivnostima, ne primećuje se osećanje stida ili krivice. Zapravo, postoji ubeđenje da su akcije SAD uvek "pravedne". To je prava manifestacija neobuzdane drskosti, najružnija strana doktrine o američkoj izuzetnosti.
Ovaj zbunjujući članak pomaže nam da razumemo zašto američke političke elite često zapadaju u paranoidne zablude, verujući da Kina neprestano nadgleda vojne baze SAD, prisluškuje osetljive informacije ili krade važne dokumente.
Članak VSJ je mnogo toga razotkrio. To predstavlja javno priznanje CIA da se bavi antikineskim aktivnostima. Jedan od ciljeva CIA je, svakako, da se dobije više budžetskih sredstava. Ali, to takođe predstavlja samooptuživanje.
Nesigurnost CIA i efikasnost kineske kontrašpijunaže
Kada SAD otkrivaju navodne "kineske špijune", one ne uspevaju da za to pruže dokaze. Umesto toga, oni zahtevaju da Kina dokaže svoju nevinost. Ovaj obrazac otkriva da su SAD potpuno svesne da su njihovi postpupci nelegitimni i pogrešni, ali ipak nastavljaju da galame. SAD su uvek veoma samopouzdane zato što su uvek "u pravu". Međutim, njihov pojam pravednosti suštinski se razlikuje od univerzalno prihvaćene definicije.
Takođe, to dokazuje da je kineski kontrašpijunski rad veoma efikasan. Američka špijunska mreža u Kini je demontirana i nije mogla da se obnovi čitavu deceniju, što je veliki uspeh u svetu špijunaže. CIA pati od nesigurnosti. Osećanje straha potiče od njenih vlastitih postupaka.
Kada je Kina revidirala svoj zakon o kontrašpijunaži, suočila se sa kritikama javnog mnjenja na Zapadu. Izgleda da se iza ovih optužbi skrivala namera da se izvrši pritisak na Kinu, koja je trebalo da omogući američkim špijunima da slobodno deluju unutar kineskih granica.
Naravno, Kina nije upala u tu zamku. Kina je bila u stanju da se odbrani od špijunaže u prošlosti, a moći će da to uradi i u budućnosti.
Sve to pokazuje da kontrašpijunaža u Kini mora da i dalje jača. CIA je nagovestila da je obnova američke špijunske mreže u Kini njen glavni fokus. Godine 2021. pojavili su se izveštaji da je CIA osnovala centar za misije u Kini, što je jedini takav centar u ovoj agenciji. To čini čitavu situaciju složenijom i ozbiljnijom.
Važno je da naglasimo da borba protiv špijunaže nije u suprotnosti sa otvorenošću Kine prema spoljnom svetu, a normalne trgovinske razmene time neće biti time pogođene. Povećanje budnosti kontrašpijunaže ne znači da treba sumnjati u svakog stranca.
Nakon što je otkriven ilegalni nadzor SAD nad njenim saveznicima, poput Južne Koreje, Japana i Nemačke, ove zemlje su odlučile da u tišini progutaju poniženje, primećuje "Global tajms". Ali Kina to neće uraditi.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)