ŠOK U HRVATSKOJ! Hteli da zabrane srpski turbo folk, a političari se vesele uz njega (VIDEO)
Nakon što je splitsko-dalmatinski ogranak opozicionog Domovinskog pokreta Ivana Penave pokrenuo inicijativu da se, kako su naveli, stane na kraj "kulturnoj kolonizaciji Hrvatske", koju sprovode "srpski turbofolk pevači", u javnosti je isplivao video na kome jedan od najmoćnijih ljudi tog pokreta Mario Radić tulumari upravo uz tu muziku.
Hrvatski mediji su objavili da je, dok Domovinski pokret kreće u rat protiv srpskih narodnjaka, zgodno se prisetiti događaja od pre nekoliko godina, kada je u leto 2021. portal Telegram objavio video na kojem se Radić, koji je formalno danas zamenik Penave, "na razuzdanoj zabavi" veseli uz "cajke", kako u Hrvatskoj nazivaju srpsku folk muziku.
Mario Radić snimljen je tada u Ceriću, kraj Vinkovaca, kako stavlja krunu na glavu tamošnjem kontroverznom preduzetniku Vladi Čuljku na njegovom imanju. I dok je Radić stavljao krunu na glavu Čuljku, zvanom Vlado Citroen, u pozadini je, navode, treštao upravo turbofolk zbog kojeg bi Domovinski pokret sada da uvodi novi obrazovni predmet u hrvatske škole.
- Orila se, recimo, pesma izvesnog srpskog narodnjačkog pevača Bate Zdravkovića, čija melodija se može čuti u videu - piše portal citirajući tekst pesme.
Domovinski pokret, dodaju, sada je uveren da institucije i mediji ciljano šire muziku uz koju se veselio njihov šef iz senke Mario Radić, uz opasku da je, valjda, i on tada bio nemoćna žrtva te "kulturne kolonizacije Hrvatske" protiv koje se sada bori njegova stranka.
Prema hrvatskim medijima, nije jasno na koji tačno način Domovinski pokret planira da, kako kažu, sredovečnog Radića upoznaju sa hrvatskom kulturom i tradicijom, ali smatraju da je to jedini način za odupiranje "istočnom melosu".
Domovinskog pokreta, koji je očito već započeo predizbornu kampanju iako parlamentarni izbori u Hrvatskoj još nisu ni na vidiku, širenjem mržne prema svemu što je srpsko pokušava da pridobije jeftine izborne poene.
Penavin Domovinski pokret se, doduše, već popeo na rejting listi stranaka nakon obeležavanja Dana sećanja na Vukovar, 18. novembra, kada su njegovi jastrebovi zabranili predstavnicima Samostalne demokratske srpske stranke (SDS S) predvođene Miloradom Pupovcem da tradicionalno spuste venac u Dunav namenjen svim žrtvama poslednjeg rata.
Takođe, prema Penavinom scenariju Kolonu sećanja su prvi put od rata ove godine u Vukovaru predvodili pripadnici HOS-a, čiji simboli na grbu su ustaška šahovnica i ustaški poklič "za dom spremni". Tako je ovogodišnja Kolona sećanja kroz Vukovar prošla praćena ustaškim pokličima i podignutom desnicom, dok su u njenim prvim redovima bili predstavnici kompletnog državnog vrha Hrvatske.
Nastavljajući očitu borbu za svaki glas na izborima, Domovinski pokret je, naime, na Fejsbuku nedavno objavio da je hrvatska javna scena pod "sistemskom dobro organizovanom i finansiranom kulturnom agresijom", na koju pristaje deo državnih institucija "svesno, iz oportunističkih razloga".
- Istočni melos i sve ono što on nosi sa sobom već godinama se sistemski promoviše kao poželjno, prihvatljivo, zabavno i blisko našem mentalitetu. Ozbiljne analize oglašavanja takvih sadržaja u javnom prostoru pokazuju da postoji sistemski plan nametanja takvih sadržaja putem masovnih medija. Pevači takvog izražaja zastupljeniji su u javnom prostoru desetak puta više od najpoznatijih domaćih pevača - navode u objavi.
Konstatuju da "sve to za posledicu ima rasprodate Arene od srpskih turbofolk pevača, a preko toga i kulturnu kolonizaciju Hrvatske" i dodaju da "svaki virus treba pokušati zaustaviti pre ulaska u organizam, tako i DP pokreće inicijativu za spas onoga što se može spasiti".
- Jedini način za odupiranje istočnom melosu je upoznavanje i negovanje vlastite kulture i tradicije. Tek upoznavanjem i življenjem vlastitih kulturnih vrednosti možemo shvatiti koliko su one superiorne u odnosu na poplavu lakih nota sa istoka -navodi se, između ostalog, u saopštenju Domovinskog pokreta.
Spas od "lakih nota sa istoka" oni vide u uvođenju novog predmeta u hrvatsko školstvo, a koji bi najmlađe generacije podučavao hrvatskoj kulturi, tradiciji i nematerijalnoj kulturnoj baštini.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)