Jemen
Foto: AP/Foto:AP

Američki i zvaničnici saveznika tvrde da je imao malo izbora. Diplomatija, skriveni kanali, signalizacija i pretnje nisu uspeli da zaustave nemilosrdne napade Huta na brodove u Crvenom moru i Adenskom zalivu, za koje grupa koju podržava Iran tvrdi da sprovodi u znak solidarnosti sa Gazom.

Kontejnerski brodovi su bili primorani da se preusmere oko Afrike, podižući globalne troškove transporta i preteći da preokrenu dobitke koje je Bajdenova administracija ostvarila protiv inflacije, baš u trenutku kada počinje njegova kampanja za reizbor, piše britanski "Gardijan".

Skupa odbrana od jeftinih napada

Od napada Hamasa na Izrael 7. oktobra i žestokog izraelskog odgovora na Gazu, Bajdenova administracija je "naporno" radila na obuzdavanju sukoba, ubeđujući Izraelce, na primer, da ne izvode sveopšti preventivni udar na Hezbolah u Libanu. To je za sada uspelo, ali sprečavanje eskalacije u Crvenom moru pokazalo se još težim zadatkom.

Jemen

Foto:AP

 

 

Multinacionalna pomorska koalicija, "Prosperity Guardian", pokrenuta 18. decembra da bi zaštitila brodove, uspela je da presretne skoro sve dronove i rakete koje su Huti bacili na tankere kod Jemena. Ipak, svaki pokušaj napada košta Ameriku i njene saveznike milione dolara za odbranu od oružja koje ponekad košta hiljadu dolara.

Bio bi potreban samo jedan projektil Huta da probije ovaj multimilionski štit i izazove geopolitičku i ekološku katastrofu. Na primer, projektili Huta su 3. decembra za dlaku promašili tanker sa mlaznim gorivom.

Prvi morski okršaj Amerikanaca i Huta

Umesto da se povuku, napadi Huta su postali smeliji. U novogodišnjoj noći Huti su izveli drzak napad na kontejnerski brod "Maersk Hangžou", jureći ka njemu u četiri mala čamca. Američki helikopteri su podignuti u zaštititu broda, u akciji u kojoj su potopili tri čamca i ubili posade, dovodeći američke snage u direktnu borbu sa Hutima po prvi put od početka krize.

Sledećeg dana Bajden je sazvao svoj tim za nacionalnu bezbednost da razgovara o opcijama. Prema zvaničnicima administracije, on je naredio diplomatama da se usredsrede na postizanje konsenzusa u UN, što je dovelo do rezolucije Saveta bezbednosti u sredu kojom se podržava pravo slobodne plovidbe i osuđuju napadi Huta.

Huti

Foto:AP

 

 

Bajden je takođe želeo nastavak širenja operacije "Prosperity Guardian" kao odbrambene mere i da počnu ozbiljne pripreme za ofanzivni odgovor. Liste meta su precizirane kako bi se maksimizirao uticaj na sposobnosti Huta, a da se potencijalna civilna šteta svede na minimum.

Huti ignorisali upozorenje Zapada

Pre nego što su napadi pokrenuti, Bajden je insistirao da se da poslednje formalno upozorenje, pa su 3. januara Amerika i 13 njenih saveznika saopštenjem upozorili da će Huti "snositi odgovornost za posledice" ako se napadi nastave. Ostalo je neizgovoreno, ali potpuno jasno da će to uključivati napade na ciljeve Huta u Jemenu.

Upozorenje nije uspelo. Huti su u utorak lansirali jednu od najvećih salvi raketa do sada, tri projektila i 20 dronova, protiv komercijalnog transportnog brodarstva i pomorskih snaga predvođenih SAD.

Crveno more

Ministry of Defence via AP

 

 

- Čim je napad propao, predsednik je ponovo sazvao svoj tim za nacionalnu bezbednost i predstavljene su mu vojne opcije za kolektivni odgovor zajedno sa bliskim partnerima - rekao je visoki zvaničnik administracije.

Bajdenov ministar odobrio napade usred terapije protiv raka

Ministar odbrane SAD Lojd Ostin učestvovao je na sastanku preko bezbedne veze iz Vojnomedicinskog centra Volter Rid, gde se lečio od raka prostate. Na kraju sastanka Bajden mu je dao zeleno svetlo za napade koji će biti pokrenuti oko 48 sati kasnije.

Pentagon i Bela kuća su odbili da daju detalje o broju ispaljenih raketa iz vazduha i sa mora, kao i o broju pogođenih ciljeva, ali izgleda da je napad bio na višem kraju spektra opcija koje su Bajdenu predstavljene u utorak. Da li će to biti dovoljno da odvrati dalje napade zvaničnici su odbili da predvide, piše "Gardijan".

Zvaničnici administracije saopštili su u četvrtak uveče da bi, ako se Huti ne bi mogli odvratiti, njihove sposobnosti barem mogle biti degradirane, raketne lokacije raznete i komandni centri uništeni.

Huti su navikli na bombe

Huti su navikli da žive i da se bore pod teškim bombardovanjem. Oni skladište projektile pod zemljom i raspoređuju snage u civilnim područjima. Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati bombardovali su Jemen nekoliko godina i nisu bili u stanju da bace Hute na kolena.

Udari SAD i Velike Britanije bi paradoksalno mogli čak i da ojačaju Hute, tvrde pojedini analitičari, podižući njihov profil u "osovini otpora" koju vodi Iran u borbi protiv Izraela i Zapada. To ih čini globalnim igračem.

- Huti su očajnički čekali 20 godina da se angažuju protiv Amerike i Izraela. Od 7. oktobra su regrutovali 45.000 boraca za "bitku obećanog osvajanja i svetog džihada". Danas su SAD i Velika Britanija ostvarile njihov san - napisao je Nadva Davsari, naučnik na Bliskoistočnom institutu, na društvenim mrežama.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading