ODRED ELITNIH UBICA STARIJI OD IZRAELA Prerušeni u žene i doktore upali u bolnicu, pobili ih za 10 minuta, a kriju dobro čuvanu tajnu
Mista'arvim (špijuni) su Musta’ribin (arapizovani ljudi) pre nego što su regrutovani u elitnu jedinu. Dolaze iz arapskih sredina i kod kuće govore arapskim jezikom. Ono što nauče kada postanu agenti Izraela nije kako da "postanu Arapi", jer to već znaju kao Musta’ribini. Ono što zaista uče je kako da upotrebe svoj arapski identitet da bi postali oružje države, kako da koriste različite dijalekte i žive izmišljene životne priče kako bi se uklopili u sredinu.
Dok se Musta’ribin odnosi na Arape, u ovom slučaju Jevreje, termin Mista'arvim znači da "bez obzira koliko je neki Jevrejin arabizovan, njegov arapski lik je samo fasada."
Likvidacija u bolnici
Posle likvidacije četvorice Palestinaca u bolnici u Dženinu na Zapadnoj obali, svi se pitaju šta je to izraelska organizacija Mista'arvim, čiji članovi sprovode ubilačke i špijunske akcije pretvarajući se da su Arapi ili Palestinci. U poslednjoj operaciji, desetak agenata prerušenih u medicinsko osoblje, žene i pacijente uspeli su da uđu u neprijateljsku bolnicu i dođu do soba u kojima su spavali Palestinci optuženi za veze sa Hamasom.
Na snimku sa nadzorne kamere vidi se da su se neki od agenata prerušili u žene i prišli žrtvama pokriveni nikabom. Jedan je bio u invalidskim kolicima, a na snimku se vidi kako sa prigušivačem iskače iz kolica. Jedan je navodno nosio kolevku.
Operacija je trajala samo deset minuta, a dobre maske omogućile su im da bez problema uđu u bolnicu Ibn Sina. Upravo je to jedna od glavnih karakteristika grupe. Članovi se obično pretvaraju da su Arapi i tako se infiltriraju među Palestince.
Njihovi ovakvi postupci nisu retki. Racije na palestinskim teritorijama su česte, a grad Dženin, u kojem je izvedena kostimirana operacija, poznat je kao jedno od glavnih uporišta militantnih palestinskih grupa. Hapšenja i sukobi sa lokalnim stanovništvom su česta. Obučeni u Palestince, agenti ulaze u ustanove poput bolnica, ali i gusto naseljene izbegličke kampove kako bi dobili informacije ili sproveli akcije.
Od 7. oktobra i napada Hamasa na izraelsku teritoriju, izraelske jedinice povećale su broj akcija na Zapadnoj obali u odnosu na period neposredno pre tog događaja. Do sada je u akcijama ubijeno najmanje 357 Palestinaca, a mnogi su uhapšeni. Kao rezultat toga, grad je u haosu, a palestinske vlasti, na čelu sa Fatahom, imaju malo kontrole nad događajima i ljudima.
Oni koji se pretvaraju da su Arapi
Naziv organizacije Musta'ribin znači "oni koji se pretvaraju da su Arapi", piše Nju Arab, pan-arapski portal sa sedištem u Londonu. Posebno su obučeni za operacije infiltracije. Njihovi agenti govore arapski, "ponašaju se kao Arapi" i oblače se kao Arapi. Oni ulaze u srca palestinskih gradova i institucija. Osim praćenja lokalnog stanovništva i dobijanja informacija, oni sprovode operacije spasavanja kidnapovanih izraelskih državljana i vrše likvidacije poput one u utorak.
Jedinica postoji duže od države Izrael. Počela je da deluje u okviru elitnog odeljenja jevrejske paravojne organizacije Hagana, koja je kasnije evoluirala u Izraelske odbrambene snage (IDF). Njihovo stvaranje rezultat je saradnje cionističkog pokreta i britanske administracije u tadašnjoj Palestini tokom Drugog svetskog rata. Britancima su bili potrebni obaveštajci koji bi mogli da se infiltriraju u lokalne zajednice na Levantu i sabotiraju Nemce. Predloženo je da taj zadatak preuzmu Mizrahi, Jevreji iz arapskih zemalja koji su emigrirali u Palestinu.
Prvi agenti su radili u susednim zemljama, posebno u Siriji i Libanu, i tako je osnovan "Sirijski vod". Posle nemačkog poraza, vod više nije bio potreban Britancima, pa je rasformiran. Taj trenutak se poklopio sa rastućim tenzijama između cionističkih militanata i Britanaca, kao i lokalnih Palestinaca. Ubrzo je vod vaskrsao kao deo izraelskih snaga, a njegovi zadaci su bili špijunaža i sabotaža. Jedinice danas vrlo često rade na spasavanju talaca, ali nije poznato da su radile na vraćanju izraelskih talaca odvedenih u Gazu 7. oktobra.
Kada se otkriju, tajne grupe se raspuštaju i formiraju nove. Prema The Nev Arabu, jedinice se sastoje od pet do deset članova. Često koriste palestinske proteste da se infiltriraju, a zatim pale gume i bacaju kamenje zajedno sa Palestincima.
Ugroženi su novim tehnologijama
Arapski portal navodi da "u poslednje vreme prikupljanje obaveštajnih podataka za Izrael uglavnom obavlja veštačka inteligencija". Zbog toga se pripadnici Mista'arvim često upuštaju u infiltraciju među palestinske demonstrante. Kako prenosi portal, značaj ove grupe je smanjen zbog novih tehnologija.
Izrael se već našao na udaru kritika zbog ulaska u bolnice u Gazi i odvođenja osoblja i pacijenata. Izrael tvrdi da se u bolnicama kriju teroristi koji koriste civile kao živi štit, a zdravstvene ustanove u Gazi kriju podzemne centre Hamasa.
Arapski izvori tumače napad Mista'arvim kao pokušaj stvaranja "paranoje i straha" u palestinskoj zajednici na Zapadnoj obali, a sve u cilju "podrivanja pokreta otpora". Prema mnogim arapskim i izraelskim aktivistima za ljudska prava, ovaj odred manje-više predstavlja ubice. Nema zvaničnih procena koliko je njihovih žrtava, međutim The Nev Arab prenosi izvore da su između 2000. i 2010. tajni agenti likvidirali 161 Palestinca, od kojih je 19 bilo mlađe od 16 godina.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)