PANIKA U PENTAGONU? Zašto se NATO i Kijev plaše ruske hipersonične krstareće rakete "cirkon"?
Naoružanje kao što je hipersonična krstareća raketa sa nadzvučnim nabojnomlaznim motorom - 3M22 "cirkon", koja je uvedena u operativnu upotrebu pre nekoliko godina, se sada modifikuje kako bi se lansirala i sa kopnenih platformi, konkretno obalskog raketnog kompleksa K300P "bastion-p".
Sa dometom od oko 1.500 km (možda čak i većim) i brzinom od 9 maha (11.000 km/č), "cirkon" je tri puta brži i ima bar duplo veći domet od supersonične rakete P-800 "oniks", koje je prvobitno koristila pomenuta platforma. Stoga će češća upotreba "cirkona" značajno unaprediti već impresivne sposobnosti Rusije za dejstvo raketama na velikim dometima.
Efikasnost ruskih krstarećih raketa i lutajuće municije: Zašto Ukrajina ne može da ih obori?
Ovo je postalo primetno u danima nakon terorističkog napada na "Krokus siti hol", jer Oružane snage Ruske Federacije sada love organizatore - obaveštajne službe režima u Kijevu i njihove gospodare iz NATO.
Veća brzina i kraće vreme dolaska
Imajući u vidu ogroman domet "cirkona", jasno je da će Rusija ovom raketom moći da gađa bilo koju lokaciju na teritoriji Ukrajine, iako treba naglasiti da je "Evroazijski džin" i ranije bio sposoban za tako nešto. Međutim, razlika je u tome što sa novom raketom ovo može uraditi mnogo brže, ostavljajući neprijatelju znatno manje vremena da za upozoravanje i reakciju.
Takođe, "cirkon" neće dovesti do smanjenja upotrebe raketnih sistema kao što su "kinžal" i "iskander-m", što se može zaključiti iz skorašnjeg napada koji se dogodio 26. marta, a u kom su eliminisani pojedini visoko rangirani NATO oficiri.
Razlog za to je što "iskander-m" koristi rakete koje mogu nositi visoko eksplozivne bojeve glave teške do 700 kg, zbog čega je ovaj sistem pogodan za dejstvo po ciljevima u blizini linije fronta i tačkama koncentracije trupa u pozadini. Praktično isto važi i za znatno brže rakete sistema "kinžal", navodi se u tekstu na "BRIKS info".
Glavni problem ovih raketa je što se ponekad mogu otkriti upotrebom NATO sredstava za ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance), posebno onih u vazduhu i svemiru, što oficirima ukrajinske vojske i njihovim stranim "savetnicima" daje taman toliko vremena da pobegnu (doduše ne mnogo i ne uvek).
Tako se lansiranje "iskandera" može otkriti sistemima za rano upozoravanje, dok se sredstvima za ISR može uočiti razmeštanje i poletanje aviona, poput MiG-31K, naoružanih "kinžalima". Ove informacije se potom prenose Kijevskom režimu ili NATO osoblju na terenu.
Sa druge strane, otkrivanje "cirkona" je mnogo veći problem, što pokazuju brojke o tome koliko vremena imaju na raspolaganju za evakuaciju do udara, i to u najboljem mogućem slučaju, tačnije samo ako NATO sredstva za ISR uoče raketu odmah nakon lansiranja:
- Kijev: 3 minuta i 20 sekundi;
- Lavov: 5 minuta i 20 sekundi;
- Dnjepropetrovsk: 2 minuta i 30 sekundi;
- Vinica: 3 minuta i 40 sekundi;
- Harkov: 3 minuta i 54 sekunde;
- Odesa: 1 minut.
Zamislite da ste oficir SBU, GUR, ili neke od vojski unutar NATO. Stacionirani ste u zgradi, sa iluzijom da ste bezbedni i baš tada ruski SVR (Spoljna obaveštajna služba) ili GRU (Vojna obaveštajna služba) saznaju vašu lokaciju i prenesu informaciju jedinicama na Krimu, koje potom lansiraju "cirkon" na zgradu u kojoj se nalazite.
Autor teksta ocenjuje da postoji mogućnost, ali ne i velika verovatnoća, da pobegnete na vreme, pogotovo uzimajući u obzir paniku koja nastaje kada se izda upozorenje o lansiranju.
Pored vremena "dolaska", glavna karakteristika zbog koje je "cirkon" dosta opasniji po ciljeve od velikog značaja daleko u pozadini je njegova znatno manja bojeva glava teška oko 300 kg. Upotreba "iskandera" ili "kinžala" sa većim i razornijim bojevim glavama, bi u takvom slučaju mogla da izazove neprihvatljivu štetu po civilnu infrastrukturu u okolini mete.
Upravo to je ključni razlog zbog kog je verovatnije da će se ova dva raketna sistema koristiti protiv isključivo vojnih ciljeva - mesta koncentracije trupa i najvažnije opreme neprijatelja, poput sistema PVO i višecevnih raketnih lansera sa vođenom municijom.
Panika u Pentagonu
Zbog opisanih karakteristika i sve većeg raspoređivanja i upotrebe "cirkona", Rusija ima više mogućnosti kada su u pitanju udari po centrima odlučivanja u Ukrajini, navodi se u tekstu. Ovo prema mišljenju autora objašnjava paniku unutar NATO i Pentagona, koji se sada nalaze u dilemi kako da obezbede svoje snage u Ukrajini.
On ocenjuje i da će se u narednim danima i nedeljama sve češće pojavljivati vesti o "iznenadnim smrtnim slučajevima" NATO oficira u raznoraznim "čudnim nezgodama", kao što je sada slučaj sa poljskim brigadnim generalom Adamom Marčakom.
Tako uskoro možemo otkriti da su pojedini američki, poljski ili neki drugi NATO majori, pukovnici, pa čak i generali "misteriozno" i "pod nerazjašnjenim okolnostima" poginuli tokom skijanja na Alpima, pali iz helikoptera ili se ugušili kroasanima i vrelom kafom dok su doručkovali.
Uprkos svemu, režim u Kijevu insistira da nema razloga za brigu, jer ukrajinska vojska "može da obori bilo šta". Prema skorašnjim izveštajima Ministarstva odbrane Ukrajine, oružane snage su 25. marta "oborile bar dve rakete 'cirkon' iznad Kijeva", naravno upotrebom "sistema PVO američke proizvodnje".
Pretpostavlja se da se deo o američkom sistemu odnosi na "patriot", koji je do sada bio glavni junak bajki o obaranju ruskih hipersoničnih raketa, ali iz nekog razloga nije bio u stanju da obori bar jednu krstareću raketu H-22M iz sedamdesetih godina, niti se proslavio u presretanju upola sporijih "oniksa".
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)