POGLEDAJTE PRVU VOŽNJU LETEĆIM TAKSI ROBOTOM! Evo kako izgledaju i koliko dugo mogu da budu u vazduhu (FOTO,VIDEO)
Da je država izuzetno zainteresovana za ovu tehnologiju, potvrdio je više i sam predsednik, Aleksandar Vučić, koji je i pre i tokom zvanične posete Francuskoj pominjao upravo njihove kompanije koje se bave "letećim automobilima" kao zainteresovane za saradnju.
- Mnogi se smeju, ali za EXPO ćemo imati leteći taksi, da pokažemo kako to izgleda. Radimo sa dve kompanije, jedna je francuska, jedna je valjda iz Austrije, napomenuo je jednom prilikom predsednik.
Leteći robot taksi Ks2, koji je napravio AeroHT, podružnica kineskog proizvođača električnih vozila Kspeng, poleteo je sa pekinškog aerodroma Dašing 16. juna u okviru međunarodnog sajma. Iako nije prvi probni let, ovo je prvi zvanični let kompanije i prvi let bilo kog letećeg automobila u regionu Peking-Tjenđin-Hebej.
Kompanija se približila komercijalizaciji svojih "nebeskih vozila"
Kompanija se tako približila komercijalizaciji svojih "nebeskih vozila" pošto kineske vlasti sve više podržavaju takozvanu ekonomiju na malim visinama.
AeroHT navodi da je već u aprilu počeo pripreme za komercijalizaciju letećeg automobila i da planira da počne da prima narudžbine krajem godine. Kompanija nije pomenula očekivani raspon cena, piše South China Morning Post.
Koncept ekonomije na malim visinama, koju čine kompanije koje koriste bespilotne letelice i avione sa posadom ispod 3.000 metara nadmorske visine, u porastu je od 2021. godine, nakon što je centralna vlada uvela politike i propise za jačanje pomenutog sektora.
Ove godine, centralna vlada je prvi put u svoj izveštaj o učinku uključila privredu na malim nadmorskim visinama. Prema zvaničnim podacima objavljenim u aprilu, 26 pokrajinskih vlada predstavilo je planove za ovaj privredni sektor u ovoj godini.
Tako je u martu opština Peking izdala nacrt za sektor male nadmorske visine sa planovima za uspostavljanje tri glavne vazdušne rute, koje bi trebalo da povežu susedna područja do 2027. godine. Leteći automobili bi imali višestruke funkcije i pokrivali bi scenarije kao što su hitno spašavanje, logistika i distribucija, kulturni turizam, putovanje na posao i još mnogo toga.
Konkurencija na tržištu letećih automobila
Proizvođači letećih automobila (eVTOL) dobili su zeleno svetlo od vlade i ubrzali istraživanje i proizvodnju. Ova vozila često izgledaju kao veoma veliki dronovi. Neki su autonomni, što znači da im nije potreban pilot za rad.
Postoji i konkurencija. Kineska uprava za civilno vazduhoplovstvo odobrila je proizvodni sertifikat za EHangov model eh216-s u aprilu, omogućavajući kompaniji da započne masovnu proizvodnju. EVTOL iz kompanije AutoFlight iz Šangaja dobio je odobrenje za dizajn u martu.
Kineske eVTOL kompanije trenutno ciljaju na specifične niše, kao što su usluge razgledanja i hitne pomoći. Većina narudžbi koje je EHang primio dolazi od kompanija ili vlade. Ali kompanije se nadaju da će u budućnosti nuditi usluge letećeg robota taksija po sličnoj ceni kao što naplaćuju taksiji koji voze na putu.
Ima osam propelera, može leteti 25 minuta
AeroHT je počeo da razvija svoje leteće automobile 2013. Osnovao je istraživačke centre i baze za testiranje u Guangdžouu, glavnom gradu južne provincije Guangdong. Njegov leteći automobil Ks2 je dizajniran za dva putnika i ima dva režima vožnje - ručni i autonomni.
Tokom autonomnog leta, putnici mogu uživati u bezbednom iskustvu leta sa jednostavnim operacijama poletanja, vraćanja i sletanja. Leteće vozilo ima osam propelera i četiri motora. Ks2 je prošao skoro 4.000 probnih letova u različitim scenarijima - urbanim, pustinjskim i priobalnim.
(Indeks.hr)
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
Ljubiša
28.06.2024 00:43
To Vučić vozi iz svoje kancelarije.