AMERIKANCI PREBACUJU TAJNO ORUŽJE U NEMAČKU! Šta se sprema u Vizbadenu?
Foto: Tanjug/Tanjug/Efrem Lukatsky

Uprkos oštrim upozorenjima iz Moskve, prvi put od Hladnog rata, američki dugometni oružani sistemi ponovo će biti stacionirani u Nemačkoj. Kancelar Olaf Šolc rekao je da se odluka dugo pripremala, no kratka zajednička izjava dve vlade iznenadila je Nemačku.
O tome nije bilo parlamentarne ni javne rasprave u zemlji koja dobro pamti masovne i duge proteste pre 40 godina protiv postavljanja projektila „peršing”: u jesen 1983. oko milion Nemaca u znak protesta sklopilo je ljudski lanac – ali nisu uspeli da spreče stacioniranje tog oružja u zemlji. Tadašnji kancelar je bio Helmut Šmit, socijaldemokrata, kao i Olaf Šolc.

Vrlo je malo pouzdanih informacija o ovom novom stacioniranju projektila. Nemački mediji pišu da se ne zna gdje će oružje biti stacionirano, ali se neke informacije mogu naći u dostupnim američkim dokumentima, stručnim i drugim.

Na primer, krajem 2021. britanski tabloid „San” objavio je simulaciju koja pokazuje kako bi američka nadzvučna raketa „dark igl” – lansirana iz Vizbadena – stigla do Moskve zasamo 21 minutu i 30 sekundi. Ta dva grada udaljena su 2000 kilometara. Takođe se navodi da će raketa biti spremna 2023. godine.

Prethodno je američki portal Breaknig Defense izvestio da je američka vojska službeno reaktivirala 56. Artiljerisjku komandu u Evropi, koja je bilo aktivna od 1986. do 1991. godine, i dala zeleno svetlo za stacioniranje modernog preciznog oružja, uključujući i dalekometno (LRPF).

O kakvom se projektu radi?
U izjavi Bele kuće i nemačke vlade u sredu (10. Jula 2024.) navodi da će, piše DV, “SAD privremeno stacionirati sisteme oružja dugog dometa iz svoje višenamenske operativne grupe u Nemačkoj, kao deo plana za njihovo buduće trajno stacioniranje.”
Američka vojska trenutno je u procesu uspostavljanja i opremanja 5 takozvanih Multi-Domain Task Forces (MDTF) širom sveta. Jedna od njihovih glavnih zadataka je pružanje artiljerijske vatre velikog dometa (zemlja-zemlja) – u obliku raketa i krstarećih projektila. Osim toga, MDTF ima i sposobnosti protivvazdušne odbrane.

Tri MDTF-a su za regiju Pacifika i jedan za Evropu – i taj će biti stacioniran u Vizbadenu u Nemačkoj.

Vlade SAD-a i Nemačke su u pomenutom saopštenju navele da će “konvencionalne jedinice, kada budu potpuno razvijene, uključivati ​​SM-6, Tomahawk i hipersonično oružje koje je trenutno u razvoju”.

Tomahavk je velika krstareća raketa koja je u upotrebi decenijama i stalno se razvija. To je standardno oružje SAD-a i Velike Britanije u bilo kojem vojnom sukobu protiv kopnenih ciljeva i sve više preuzima zadatke bombardera s posadom.

Tomahavk je bila prva krstareća raketa koja je letjela nisko i stoga je bila uglavnom nevidljiva za radar. Razvijen je 1970-ih. Prvi put je u velikom broju korišten 1991. godine, kada je na Irak ispaljeno 297 Tomahawka.

Preko 800 ih je lansirano u invaziji na Irak 2003., a takođe su korišteni u Avganistanu, Somaliji, Libiji, Siriji i trenutno protiv položaja Huta u Jemenu.

U septembru 1995. na položaje srpske kod Banjaluke ispaljeno je 13 Tomahavka. A 1999. godine na ciljeve u Srbiji ispaljeno je 218 Tomahavka s američkih ratnih brodova i još 20 s britanske podmornice.

Krstareća raketa Standard Missile-6 (SM-6) sastoji se od tri rakete u jednoj. To je jedina raketa koja kombinuje protivvazdušnu odbranu, odbranu kopna i odbranu mora od projektila.

Može da presrešće protivbrodske projektile na vrlo velikoj visini ili balističke projektile u terminalnoj fazi – samo nekoliko sekundi pre nego što dosegnu cilj. Ima dvostruki tragač cilja koji ima sposobnost otkrivanja neprijateljskog projektila na kopnu – čak i iza planine.


U saradnji s izviđačkim avionima može se koristiti i “iznad horizonta”, odnosno izvan radarskog horizonta brodova. Navodi se da najnovija varijanta SM-6 ima i sposobnost presretanja hipersonične rakete.

Inače, početkom jula Nemačka je tajno prebacila oružje Ukrajini, objavili su nemački mediji. Oni su rekli da je Kijev iz Berlina dobio deset Leoparda, 20 borbenih vozila pešadije Marder, tri HIMARS instalacije, kao i sisteme PVO IRIS-T SLM i IRIS-T SLS.

(Politika)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading