Izbori
Foto: AP/Denes Erdos (STR)

Ranije ovog leta, slovačko ministarstvo za investicije, regionalni razvoj i informatizaciju (MIRRI) predložilo je promene načina na koji se upravlja fondovima EU u Slovačkoj.

Ove promene uključuju i značajnu izmenu "principa partnerstva", propisa EU koji zahteva učešće svih relevantnih aktera, uključujući i NVO, u odlukama o fondovima EU.

Izbor predstavnika civilnog društva u ovom procesu tradicionalno je bio primarno odgovornost NVO, ali novim predlogom se ta nadležnost prebacuje na Kancelariju vladinog opunomoćenika za razvoj civilnog društva (OSCSD).

Pripadnici NVO često imaju bolji uvid u to da li se sredstva EU koriste adekvatno i efikasno, i oni učestvuju u Komitetu za monitoring slovačkog Operacionog programa.

Prema sadašnjim slovačkim propisima, Veće NVO, savetodavno telo vladinog Saveta za NVO, ima glavnu reč u izboru predstavnika nevladinih organizacija, dok OSCSD samo pruža administrativnu podršku.

To ministarstvo, međutim, tvrdi da ovakav sistem ima nedostatke, navodi Euraktiv.

Oni navode da ovaj proces nije dao dovoljno predstavnika NVO za komisije EU fondova, kao i za Komitet za monitoring, pri čemu su uočeni "dispariteti učinka predstavnika".

Uprkov ovim tvrdnjama, mnogi od onih koji rade u fondovima EU navode za portal Euraktiv da nisu primetili bilo kakve suštinske problem u sadašnjem sistemu.

Više njih izrazilo je zabrinutost da bi promene mogle skloniti eksperte iz komiteta i umesto njih dovesti predstavnike iz trećeg sektora sa manje kritičkim mišljenjem, što bi potencijalno oslabilo nadzor fondova.

Ministarstvo za investicije brani predviđene promene i tvrdi da je cilj da se proširi proces imenovanja kako bi se uključilo više NVO i uspostavio jasan i transparentan proces evaluacije za predstavnike civilnog društva u telima za monitoring.

Iako je slovačko ministarstvo navelo da će predstavnici NVO učestvovati u procesu do septembra ove godine, oni za sada nisu upoznati sa nacrtom dokumenta.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading