Eksplozija
Foto: Printscreen/printsrkin/jutjub

Vojni ekspert i politički analitičar Jakov Kedmi, bivši šef izraelske obaveštajne službe Nativ, dao je izjavu u kojoj je naglasio da bi prvi ruski nuklearni udar, u slučaju sukoba sa NATO-om, bio usmeren direktno na Sjedinjene Države.
Kedmi je istakao da Rusija NATO, iz svoje perspektive, posmatra pre svega kroz prizmu američke vojne moći, budući da su SAD glavna sila u okviru te vojne alijanse.


On se pozvao na reči ruskog predsednika, koji je ranije upozorio da će svaki udar zapadnim oružjem dugog dometa na ruske ciljeve biti protumačen kao početak rata sa NATO-om.

U tom kontekstu, jasno je naglasio da će, u slučaju takvog razvoja događaja, prvi udar biti usmeren na Sjedinjene Države, kao ključnu komponentu NATO snaga.

Kedmi dalje objašnjava da bi takav scenario značio kraj svake ideje da bi Evropa mogla biti u ratu sa Rusijom dok bi Sjedinjene Države ostale po strani, profitirajući i posmatrajući situaciju sa distance.

On smatra da je ovakav razvoj situacije nemoguć, jer bi u slučaju rata na evropskom kontinentu, SAD automatski postale glavna meta ruskih snaga.

Prema Kedmiju, Sjedinjene Države su u potpunosti svesne ovakvih posledica, pa razumeju da bi bilo kakva eskalacija mogla dovesti do globalnog sukoba u kojem bi Vašington bio prva i glavna meta Ruske Federacije.

Kedmi dodaje da NATO bez američke uloge ne predstavlja značajnu pretnju Rusiji, jer, kako on navodi, alijansa kao celina ne raspolaže sopstvenim nuklearnim arsenalom, već je on u rukama Sjedinjenih Država, koje su članice NATO-a.

Stoga bi, prema njegovom mišljenju, prvi ruski nuklearni udar bio usmeren na strateško naoružanje koje se nalazi u posedu SAD, jer je to ključna komponenta odbrane NATO-a.

Ova ocena implicira da bi se, u slučaju rata, udaralo na ključne vojne instalacije i infrastrukturu koja osigurava funkcionisanje američkog nuklearnog naoružanja, a time i NATO-a kao celine.

Kedmi je takođe naglasio da postoji jasna poruka u upozorenju koje Rusija upućuje Zapadu. Ako dođe do korišćenja zapadnog oružja dugog dometa protiv ruskih snaga, ruska strana će reagovati napadom na kontrolne tačke i sisteme za navođenje tih projektila.
To uključuje sve od satelita koji pružaju ključne informacije o ciljevima, do aviona koji nadgledaju i koordiniraju napade, kao i komandnih mesta koja se nalaze u Evropi.

Zanimljivo je da, prema Kedmiju, u Ukrajini nema takvih tačaka, zbog čega bi ruski odgovor bio usmeren na druge lokacije van teritorije Ukrajine.

Ovaj podatak je ključan za razumevanje trenutne američke politike prema Kijevu, jer, prema Kedmiju, upravo zato SAD nisu spremne da dozvole Ukrajini da koristi zapadno oružje dugog dometa za napade na rusku teritoriju.


U svojoj analizi, Kedmi naglašava da Sjedinjene Države shvataju potencijalne posledice takvih poteza i da bi to moglo izazvati direktan sukob sa Rusijom, što bi predstavljalo početak globalnog nuklearnog rata.

Zato je, prema njegovom mišljenju, trenutna strategija Vašingtona obazriva i usmerena na to da izbegne direktnu eskalaciju sukoba sa Moskvom, jer bi prvi nuklearni udar nesumnjivo bio usmeren na SAD kao glavnog aktera u okviru NATO-a.

Webtribune.rs

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading