Kamala Haris
Foto: Alo/Tanjug

Kamala Haris će pozvati birače da „okrenu novi list“ u eri Trampa

Dok je predsednička trka u pat-poziciji nedelju dana pre dana izbora, Kamala Haris će pozvati birače da „okrenu novi list“ i ostave eru Donalda Trampa iza sebe, u govoru koji će održati u parku blizu Bele kuće gde se bivši predsednik obratio pre nego što su njegove pristalice napale Kapitol u pokušaju da ponište njegov gubitak na izborima 2020. godine, prenosi The Guardian.

Iz njenog tima su opisali govor kao ključnu poruku potpredsednice pred kraj kampanje, izabravši lokaciju koja bi trebalo da podseti birače zašto su Trampu pre četiri godine uskratili drugi mandat. Očekuje se da će Haris predstaviti Trampa kao podeljenu figuru koja bi svoj mandat provela u osveti, koristeći moć predsedništva protiv političkih protivnika, umesto da služi američkom narodu.

„Sutra ću govoriti Amerikancima o izboru sa kojim se suočavamo na ovim izborima i o svemu što je u igri za budućnost ove zemlje koju volimo“, napisala je na mreži X.

Iako Harisova stavlja u prvi plan očuvanje američke demokratije kao glavni ulog izbora 2024, očekuje se da njen govor bude optimističan i pozitivan, u potpunom kontrastu sa temama koje su bile prisutne na Trampovom mitingu u Medison Skver Gardenu.

U Njujorku, Tramp je ponovo rekao da je najveća pretnja sa kojom se SAD suočava „unutrašnji neprijatelj“. Poslednjih dana Harisova je intenzivirala upozorenja na Trampovo skretanje ka autoritarizmu i otvorenom ksenofobizmu. Njena kampanja pušta oglase u kojima Džon Keli, marinski general i bivši šef kabineta Trampa, kaže da bivši predsednik ispunjava definiciju fašiste. Harisova je izjavila da se slaže s njim.

„Samo zamislite Ovalni kabinet za tri meseca,“ rekla je Haris na skupu u Kalamazuu, u Mičigenu, u subotu. „Ili će Donald Tramp sedeti unutra i razmišljati o svojoj listi neprijatelja, ili ja, radeći za vas, obavljajući zadatke sa mog spiska obaveza.“

U svom govoru, Harisova će pokušati da spoji egzistencijalne i ekonomske teme – fokusirajući se na pretnju koju Tramp predstavlja američkim institucijama, dok će naglasiti planove demokrata da smanje troškove i ojačaju srednju klasu. Očekuje se da će prikazati Trampa kao instrument milijarderske klase, koji bi ukinuo ono što je ostalo od pristupa abortusu i sprečavao dvopartijske kompromise kada mu politički ne odgovaraju.

Istraživanja pokazuju da su ekonomija i troškovi života najvažnija pitanja za birače na ovim izborima. Zaštita demokratije obično je veći prioritet za demokrate i birače koji planiraju da podrže Harisovu.

U poslednjim danima kampanje, Harisova je istakla širinu svoje koalicije, posebno podršku bivših zvaničnika iz Trampove administracije i konzervativnih republikanaca kao što su Liz Čejni i njen otac, bivši potpredsednik Dik Čejni.

Tramp je pokušao da promeni istoriju događaja 6. januara, kulminaciju njegovog pokušaja da zadrži vlast, što je dovelo do prve okupacije Kapitola SAD od kada su ga britanske snage zapalile tokom rata 1812. godine. Tramp je nedavno opisao napad kao „dan ljubavi“ i rekao da će pomilovati napadače 6. januara – koje je nazvao „patriotama“ i „taocima“ – ako bude izabran za predsednika.

Stotine njegovih pristalica osuđene su i zatvorene zbog ponašanja u Kapitolu, dok su federalni tužioci optužili Trampa da je koordinisao pokušaj da poništi svoj gubitak na izborima 2020. godine. Tramp i dalje tvrdi, bez dokaza, da su mu izbori 2020. ukradeni.

Kampanja Harisove pokušava da predstavi ogroman značaj izbora, dok istovremeno koristi radost koja ju je nepredviđeno dovela do vrha demokratskog tima.

U skraćenoj kampanji od 100 dana, koju je Harisova nasledila od Bajdena nakon što se povukao u julu, demokratska kandidatkinja je ujedinila svoju stranku, prikupila više od milijardu dolara, preplavila medije i posetila ključne države. Ipak, trka ostaje neizvesna na nacionalnom nivou i u sedam država koje će odlučiti ko će biti 47. predsednik Sjedinjenih Američkih Država.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading