Donald i Melanija Tramp
Foto: AP/Foto:AP

To je objavio Fajnenšel tajms (FT) u opširnoj analizi pod nazivom "Trampov spoljnopolitički plan": U susret nepredvidljivom", u kojoj se poziva na izvore bliske timu nekadašnjeg šefa Bele kuće.

Kijev indiprendent prenosi da se u tekstu FT podseća da je Tramp je ranije tvrdio da bi okončao rat u Ukrajini u roku od "24 sata" bez iznošenja detalja kako bi to ostvario.

Neki izveštaji i izjave iz užeg kruga Trampovih saradnika ukazuju da bi to moglo da uključuje pritisak na Ukrajinu da preda teritorije ili odustane od planove za pridruženje NATO.

Podseća se da je Trampov potpredsednički kandidat Džej Di Vens je prošlog meseca izneo ideju o "zamrzavanju" rata uspostavljanjem autonomnih regiona i demilitarizirane zone s obe strane granice, kao i o tome da Ukrajine ne treba pustiti u NATO.

U članku FT citiraju se reči jednog od dugogodišnjih Trampovih savetnika koji je naveo da bi novi plan preispitao propale sporazume iz Minska iz 2014. i 2015, koji nikada nisu primenjeni.

Ovi sporazumi su sadržali plan za stvaranje autonomnih zona u Donjeckoj i Luganskoj oblasti koje su Rusi zauzeli, a Krim, koji je Moskva anektirala 2014. nije se pominjao.

Neimenovani Trampov saradnik je kazao za FT da novi plan sadrži mehanizme za sprovođenje sporazuma i posledice koje bi usledile ukoliko do toga ne dođe.

Donald i Melanija Tramp

Foto:AP

 

 

Po njegovom mišljenju za brigu o uspostavi reda i mira trebalo bi da se staraju evropske trupe, a ne NATO trupe ili mirovne snage Ujedinjenih nacija.

- To su dve stvari na kojima će Amerika insistirati. Naši muškarci i žene neće biti deo mehanizma sprovođenja (plana). Mi to nećemo da plaćamo. Evropa će da plati - kazao je sagovornik FT.

Trumpovi saveznici smatraju da Ukrajina gubi rat i da je stoga "moralno ispravno" vršiti pritisak za postizanje mirovnog rešenja.

Navodi se da Tramp veruje da bi aktuelni američki predsednik Džo Bajden trebalo da razgovara sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, onako kako su  raniji predsednici SAD činili sa sovjetskim vođama tokom Hladnog rata, kao i da predsednički kandidat Republikanske partije smatra da članstvo Ukrajine u NATO kratkoročno nije opcija.

Fred Flajc, bivši analitičar CIA koji je vio deo Trampove prve administracije, a sada radi u Institutu Amerika na prvom mestu Centra za američku bezbednost, rekao je za FT da bi članstvo Ukrajine u NATO moglo da bude skinuto sa dnevnog reda na nekoliko godina kako bi se Rusija naterala na pregovore.

- Zamrzavamo sukob, Ukrajina ne ustupa teritorije, ne odustaje od teritorijalnih zahteva i onda imamo pregovore uz razumevanje da verovatno neće biti konačnog sporazuma sve dok Putin ne ode sa scene - poručio je Flajc.

FT naglašava, pozivajući se na izvor iz Evropskog saveta za spoljne poslove, da ovakav pristup ipak neće imati jednoglasnu podršku unutar Republikanske partije.

Majk Volc, jedan od najistaknutijih republikanskih stručanjak za nacionalnu bezbednost u Predstavničkom domu Kongresa, sugerisao je da bi Tramp trebalo da zapreti urušavanjem ruske ekonomije američkim snižavanjem cena nafte i gasa, kako bi Putina doveo za pregovarački sto.

- Preplavite svet jeftinijom, čišćom američkom naftom i gasom i time spustite cenu - kazao je Volc.

U tekstu FT pominju se Izrael i Kina i to kako bi Tramp formulisao politiku prema njima nakon povratka na vlast.

Neimenovani izvori bliski bivšem predsedniku Amerike ukazuju na to da nije izvesno da će on imati stabilan odnosa sa Benjaminom Netanjahuom, uprkos tom što deluje da izraelski premijer podržava reizbor Trampa.

Navodi se da bi Tramp mogao da izvrši pritisak na Netanjahua da sprovede prekid vatre u Pojasu Gaze ukoliko proceni da je došlo pravo vreme za mirovne pregovore.

Trampov saradnik Ričard Grenel, za kojeg se smatra da će preuzeti važnu funkciju nakon pobede republikanskog kandidata na izborima, rekao je da je moguće da povratnik u Belu kuću bude kritički nastrojen prema odlukama Netanjahua i izraelskog vođstva, a istovremeno i dalje podržava pravo na samoodbranu te zemlje.

On veruje da bi Tramp mogao, u slučaju pobede, da hitno pozove Netanjahua u Vašington kako bi premijer Izraela ispregovarao prekid vatre i povratak talaca koje drži Hamas.

Pod tim uslovima moglo bi da dođe i do potpisivanja mirovnog sporazuma.

Trampovi saveznici su takođe kazali da bi on, u slučaju povratka na vlast, primenio strategiju "maksimalnog odvraćanja" prema Kini kako bi sprečio bilo kakve agresivne poteze Pekinga u pogledu Tajvana.

- (Kineski predsednik) Si Đinping zna da, ako pokrene agresivnu akciju, Donald Tramp će pokrenuti obećane prave posledice - rekao je senator Bil Hagerti, koji je bio američki ambasador u Japanu tokom Trampovog prvog mandata.

(Alo.rs/Kurir.rs/The Financial Times/The Kyiv Independent/RBC Ukraine)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading