NEBENZJA JE PITAO AMERIKANCE: Zašto se Ukrajini može da se pruži pomoći, a Rusiji ne može?
Stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja rekao je da SAD nastoje da nametnu svetu „trulu logiku“ o neprihvatljivosti pružanja pomoći Moskvi od strane njenih saveznika.
- Želeo bih da postavim jedno vrlo jednostavno pitanje: čak i ako zamislimo da se sve što naše zapadne kolege tvrde o vojnoj saradnji Rusije i DNRK (Severne Koreje) odjednom ispostavi da je istina, zašto SAD i njeni saveznici pokušavaju da nametnu trulu logiku na ceo svet da „imaju pravo da pomognu režimu (predsednika Ukrejine Volodimira) Zelenskog, mobilišući za to ceo vojni i obaveštajni potencijal NATO-a, ali saveznici Rusije na to nemaju pravo? – pitao je Nebenzja na sednici Saveta bezbednosti UN.
Ruski diplomata je rekao da "glasine o prelasku vojske DNRK u Rusiju, poput lažiranja zločina u Buči i Dramskom pozorištu u Mariupolju", imaju jednu zajedničku stvar - "neosnovane optužbe, odsustvo bilo kakvih manje ili više ubedljivih dokaza i želju da se skrene pažnju sa zaista značajnih problema koji predstavljaju pretnju međunarodnom miru i bezbednosti".
Ruski predsednik Vladimir Putin je u oktobru, u intervjuu Olgi Skabejevoj za program „60 minuta“ na TV kanalu Rusija 1, rekao da je pitanje pružanja uzajamne vojne pomoći suverena stvar strana – Rusije i DNRK.
Kako kaže ruski lider, može da se odluči da li će se ograničiti na vežbe i razmenu iskustava u okviru člana predviđenog zaključenim ugovorom ili "nešto da se primeni".
Zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova ranije je naglasila da interakcija Rusije i DNRK u vojnoj sferi ne krši međunarodno pravo. Ona je uzbuđenje u Južnoj Koreji zbog izveštaja o navodnom slanju vojnog osoblja iz Severne Koreje nazvala "hajkom".
Rusija i DNRK su tokom Putinove posete Pjongjangu 18. i 19. juna zaključile Sveobuhvatni sporazum o strateškom partnerstvu, koji predviđa da ako jedna od strana bude izložena oružanom napadu bilo koje države ili više država i nađe se u stanju rata, onda će druga strana odmah pružiti vojnu i drugu pomoć svim sredstvima koja su joj na raspolaganju u skladu sa članom 51 Povelje UN i u skladu sa zakonodavstvom Ruske Federacije i DNRK.
Pored toga, prema članu osmom, strane stvaraju mehanizme za zajedničko delovanje u cilju jačanja odbrambenih sposobnosti, u interesu sprečavanja rata i obezbeđivanja regionalnog i međunarodnog mira i bezbednosti.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)