Ukrajina
Foto: Alo/Shutterstock


Uoči predsedničkih izbora, atmosfera na američkoj političkoj sceni bila je obeležena ekstremizmom i nasiljem, izazivajući opravdanu bojazan od nasilnih sukoba pristalica kandidata. Postavljeno je pitanje o poziciji vojnog establišmenta u ovako naelektrisanom ambijentu, s obzirom na mogućnost da kandidat koji izgubi odbije da prihvati rezultate i samoproglasi se pobednikom.

Strah od političkog nasilja i mogućnost vojnog udara

Nakon što je Donald Tramp tvrdio da su izbori bili pokradeni, a njegove pristalice izvele rušilački napad na zgradu Kongresa, pojavila se bojazan od političkog nasilja koje bi moglo eskalirati nakon izbora. Ova situacija izaziva strah od mogućeg vojnog udara, budući da bi moglo doći do sukoba između dve "paralelne" vlasti.

Trampova radikalizacija pristalica, kao i regrutovanje "hejtera" spremnih za obračun, dodatno povećava zabrinutost u vezi sa vojnom intervencijom. Postavlja se pitanje kako bi vojni establišment reagovao u slučaju političkog nasilja koje bi moglo da dovede do ozbiljnih društvenih nereda.

Nedavna istorija, posebno tokom Trampovog mandata, ukazuje na rizike povezane sa vojnim establišmentom. Postojali su pokušaji uticaja vojske na političke odluke, a čak su se pojavili i dokumenti koji predlažu vojnu intervenciju u izbornom procesu.

Trampova autoritarna vizija drugog mandata, koja uključuje raspoređivanje vojske za suzbijanje nasilja na ulicama i podršku deportaciji imigranata, dodatno podstiče strahovanja od vojne upotrebe sile u političke svrhe.
 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading