Zašto Nemačka neće isporučiti "Tauruse" Ukrajini?
Krstareća raketa Taurus jedno je od najmoćnijih oružja u arsenalu nemačke vojske i dugo je na vrhu liste želja ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog. Međutim, nemački kancelar Olaf Šolc i dalje odbija izvoz oružja u Ukrajinu, piše Dojče Vele.
Krstareća raketa Taurus, čija bojeva glava može da prodre u bunkere, ima domet od 500 kilometara (310 milja) i može biti ispaljena sa bezbedne udaljenosti od strane borbenog aviona. Ukrajina želi da ga iskoristi za napad na položaje unutar Rusije sa kojih vojska predsednika Vladimira Putina bombarduje Ukrajinu. Ruska raketna paljba na gradove u Ukrajini nedavno je ponovo pojačana.
Promena strategije od strane SAD
Činjenica da je debata ponovo pokrenuta u Nemačkoj delimično je posledica ukrajinske politike odlazećeg američkog predsednika Džoa Bajdena: Nekoliko nedelja pre kraja njegovog mandata, naširoko je objavljeno da će on dozvoliti Ukrajini da koristi rakete dugog dometa proizvedene u SAD protiv ciljeva u Rusiji. Kažu da se Bajden predomislio delimično zato što je Rusija ubedila Severnu Koreju da pošalje hiljade vojnika da se bore u ratu.
S obzirom na nesigurnu vojnu situaciju u Ukrajini, sve više ljudi sada poziva Nemačku da Ukrajini isporuči rakete Taurus. Međutim, one mogu da lete znatno dalje od američkih raketa ATACMS, koje bi Ukrajina sada mogla da upotrebi po prvi put u narednih nekoliko dana za napad na ciljeve u Rusiji.
Glasanje u Bundestagu?
Došlo je do ponovnog pritiska za isporuku od strane Slobodne demokratske partije (FDP), koja je pre dve nedelje pokrenula nove izbore napuštanjem Šolcove koalicije. Stranka želi ovo da iznese Bundestagu: razmatra mogućnost da parlamentu podnese predlog za glasanje pre vanrednih saveznih izbora 23. februara.
Jedna od najžešćih nemačkih pristalica isporuke Bika je članica Evropskog parlamenta FDP Mari-Agnes Štrak-Cimerman. Pozivajući se na Bajdenovu odluku, ona je napisala na platformi društvenih medija Ks: „Nadam se da će kancelar Olaf Šolc imati istu zakasnelu realizaciju na kraju svog mandata u interesu bezbednosti Evrope. Ako bude veran svojoj reči da on će delovati zajedno sa svojim saveznicima, onda mora konačno da deluje sada“.
Konzervativna opoziciona Hrišćansko-demokratska unija (CDU), koja čini najveću opozicionu frakciju u Bundestagu, takođe podržava isporuku krstarećih raketa Taurus Ukrajini. Postoji i odobrenje Zelenih, jedinog preostalog koalicionog partnera SPD-a: Robert Habek, ministar ekonomije i kandidat njegove stranke za kancelara, rekao je da bi isporučio krstareće rakete Taurus Ukrajini ako bi bio na čelu vlade.
Njegova partijska koleginica, ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, takođe je pozitivno reagovala na izveštaje da Bajden dozvoljava Ukrajini da koristi rakete dugog dometa protiv određenih ciljeva u Rusiji, što bi, kako je rekla, omogućilo Ukrajini da potencijalno uništi vojne lansirne baze iz kojih je napadnuta. Neka mesta u Ukrajini su toliko blizu ruske granice da PVO nije od pomoći, rekao je ministar spoljnih poslova.
Nemačka vlada je do sada samo dozvolila Ukrajini da koristi nemačko oružje na ruskim teritorijama koje se graniče sa ukrajinskim gradom Harkovom, koji je više puta bio pod žestokom vatrom ruske strane.
Kancelar Šolc kaže "ne"
Iako ima mnogo glasova za isporuku Bika: kancelar Olaf Šolc, iz socijaldemokrata, i dalje se kategorički protivi isporuci sistema oružja. On tvrdi da Nemačka rizikuje da bude uvučena u rat između Rusije i Ukrajine ako se koriste krstareće rakete Taurus. „Ne smemo da budemo ni na koji način niti na bilo kom mestu povezani sa ciljevima koje ovaj sistem postiže“, rekao je on.
Kancelar trenutno ne vidi razlog da preispita ovu poziciju, naglasio je u ponedeljak njegov portparol, potvrđujući ono što je Šolc rekao u svojoj vladinoj deklaraciji prošle srede. Šolc nastavlja da dobija podršku za svoj kurs od svoje stranke. Isporuka Bika ne dolazi u obzir, rekao je lider SPD-a Saskia Esken: „Mi ćemo se toga držati.
Ako bi Bundestag ponovo glasao o isporukama Taurus, to ne bi bilo prvi put: poslanička grupa CDU je u martu Bundestagu podnela predlog za isporuku. U to vreme, parlamentarne grupe SPD-a, Zelenih i FDP-a glasale su jednoglasno protiv toga — suočeni sa protivljenjem političara FDP Mari-Agnes Štrak-Cimerman i Volfganga Kubickog. Predlog nije uspeo.
Ukoliko FDP podnese još jedan predlog i ako bude usvojen, on i dalje ne bi imao obavezujući efekat. O isporukama oružja ne odlučuje parlament, već takozvani Savezni savet bezbednosti, tajni kabinet kabineta kojim predsedava kancelar.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)