Hapšenje
Foto: Shutterstock/Shutterstock

Operacija "Serengeti", koja je sprovedena sa Afripolom - policijskom agencijom Afričke unije, trajala je od 2. septembra do 31. oktobra u 19 afričkih zemalja i meta su joj bili kriminalci koji stoje iza digitalnih iznuda i onlajn prevara, navodi se u saopštenju Interpola koje je preneo AP.

"Od marketinških prevara na više nivoa, do prevare sa kreditnim karticama u industrijskim razmerama, sve veći obim i sofisticiranost sajber kriminalnih napada izaziva ozbiljnu zabrinutost", rekao je generalni sekretar Interpola Valdesi Urkiza.

Interpol je saopštio da je u tim prevarama identifikovano 35.000 žrtava, sa slučajevima povezanim sa skoro 193 miliona dolara finansijskih gubitaka širom sveta, navodeći da su lokalne policijske vlasti i partneri iz privatnog sektora, uključujući provajdere internet usluga, odigrali ključnu ulogu u operaciji.

Izvršni direktor Afripola Alel Čelba je rekao da je kroz operaciju "Serengeti" Afripol značajno poboljšao podršku za sprovođenje zakona u državama članicama Afričke unije.

Prethodne Interpolove operacije sajber kriminala u Africi dovele su do samo 25 hapšenja u poslednje dve godine.

U Keniji je policija tokom operacije "Serengeti" uhapsila skoro dvadesetak osoba u slučaju onlajn prevare sa kreditnim karticama, uz pomoć kojih je ukradeno 8,6 miliona dolara, dok je u Senegalu u zapadnoj Africi uhapšeno osam osoba, uključujući petoro kineskih državljana, zbog internet prevare vredne šest miliona dolara.

Ostale demontirane kriminalne mreže uključivale su grupu u Kamerunu za koju se sumnja da je koristila marketinšku prevaru na više nivoa za trgovinu ljudima, međunarodnu kriminalnu grupu u Angoli koja je vodila ilegalni virtuelni kazino, kao i grupu koja je organizovala prevare sa ulaganjem u kriptovalute u Nigeriji, saopštio je Interpol, prenosi Tanjug.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading