NA UDARU JE PUTINOVA KLJUČNA TAČKA NA MEDITERANU?! "Možda će morati da traži mir u Ukrajini"
Pobunjeničke snage predvođene sunitskom islamističkom grupom Hajat Tahrir al Šam (HTS) pokrenule su 27. novembra iznenadnu ofanzivu na sever Sirije.
HTS i njegovi saveznici koje podržava Turska napravili su munjevito napredovanje na jug i ubrzo osvojili grad Alep.
Grad Hama je pao u četvrtak, a HTS bi sada mogao da počne da vrši pritisak na rubnu teritoriju koju drže snage sirijskog režima između linije fronta i obale Sredozemnog mora, oko 65 kilometara zapadno.
Istureni deo pokriva celu obalu Sirije, a jedina baza ruske mornarice na Sredozemnom moru nalazi se tu, u lučkom gradu Tartusu, kako piše komentator Forbsa Dejvid Eks u članku za britanski Telegraf (The Telegraph).
Rusi, kaže, znaju da je Tartus u nevolji. Dana 3. decembra, komercijalni satelitski snimci su otkrili da su svi glavni ruski ratni brodovi za koje se zna da deluju iz Tartusa napustili tri glavna doka u luci i otplovili u Mediteran .
Putin je pritekao u pomoć Asadu, dobio Tartus kao nagradu
Moguće je da će sukob u Ukrajini koštati rusku mornaricu čitavog okeana i velikog uticaja, prenosi britanski medij. Sovjetski Savez, a kasnije i Rusija, zadržali su prisustvo u Tartusu od 1970-ih, ali je to uglavnom bilo simbolično prisustvo u dve decenije između pada Sovjetskog Saveza 1991. i početka građanskog rata u Siriji 2011.
Građanski rat je sve promenio. Osetivši priliku, Kremlj je pojačao podršku Asadovom režimu u sukobima, u početku je slao brodove pune municije u Tartus. Godine 2015. stigle su i ruske vojne snage koje su pomogle Asadovoj vojsci da uzvrati. Linija fronta se stabilizovala oko 2018, a HTS je ostao stisnut u ruralnu teritoriju na severu oko Idliba. Turske, kurdske i sirijske pobunjeničke snage uz podršku SAD držale su delove severne, istočne i južne Sirije.
Kremlj je tako zaslužio svoju nagradu za spasavanje Asada.
Rusija je 2017. potpisala 49-godišnji sporazum koji joj je dao širi pristup Tartusu. Kada je ruska mornarica jačala svoju crnomorsku flotu uoči napada na Ukrajinu u februaru 2022. godine, potrebni brodovi su krenuli iz Tartusa. A nakon što je Turska zatvorila Bosforski moreuz za strane ratne brodove, presekavši Crno more, Tartus je ostao jedina ruska pomorska baza za operacije na Mediteranu.
Ovo možda i nije bio problem pre nekoliko decenija, kada je ruska mornarica još uvek imala veliki broj ratnih brodova iz sovjetske ere pouzdanih i izdržljivih za duga okeanska putovanja. Međutim, danas je većina ovih brodova zarđala, a ruska brodogradnja se guši pod zapadnim sankcijama i ne može da ih zameni. Ruska flota sve više postaje obalska flota koja se oslanja na obližnje obalne baze za snabdevanje gorivom, hranom i oružjem.
Gubitak Tartusa je katastrofa za Rusiju
Stoga bi gubitak Tartusa bio katastrofalan za projekciju ruske moći u južnoj Evropi i severnoj Africi. Realno, navodi autor, jedini način da Kremlj zameni vitalnu obalsku infrastrukturu u Tartusu jeste da povrati pristup Mediteranu preko Bosfora.
Ali skoro da nema šanse da se to dogodi sve dok traje sukob u Ukrajini. Ruski lider Vladimir Putin uskoro bi se mogao suočiti sa teškim izborom – nastaviti borbu u Ukrajini, ali izgubiti uticaj u regionu Sredozemnog mora, ili tražiti mir u Ukrajini i otvoren pristup od Crnog mora do Mediterana.
Uvek je moguće da ofanziva HTS-a izgubi zamah, u kom slučaju Tartus bi trebalo da bude bezbedan – bar za sada – ali uslovi koji su doveli do pretnje ruskoj bazi ostaju tamo.
Asadov režim je preživeo jer je uživao snažnu rusku podršku, ali 33 meseca borbi u Ukrajini uzimaju svoj danak u Rusiji, a njen uticaj na njene najudaljenije ispostave još slabiji. Čak i ako Asad uspe da se zadrži za Tartus i drži put spasa otvoren za svoje ruske pokrovitelje, ruski vladar će imati mnogo manje resursa da pošalje u Siriju da pomogne režimu, zaključuje Dejvid Eks za Telegraf.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)