Crni đavoli
Foto: Printscreen/printskrin/Jutjub

Korpus ruskih marinaca je deo Baltičke, Crnomorske, Pacifičke i Severne flote, kao i Kaspijske flotile. Procene o brojnosti su različite, kreću se od 12.000 – 35.000 pripadnika. Poznati su među kolegama kao Crni đavoli (Чёрные дьяволы) i imaju svoj praznik 27. novembra koji je ustanovljen 1995. godine.

Morska pešadija Ruske Federacije ima dugu istoriju, koja seže još u vreme Petra Prvog. Prve jedinice za upadne i desantne operacije pojavile su se još 1698. godine, a već 1705. formiran je prvi puk morske pešadije. Njihovi osnovni zadaci su osvajanje i držanje mostobrana do iskrcavanja glavnine snaga, zaštita pomorskih baza, uništavanje i zauzimanje objekata u priobalju i na ostrvima.

Rat u Ukrajini izazvao je promene u taktici i formaciji ruskih marinaca. Sposobnost samostalnog osvajanja i držanja mostobrana, kao i vođenje samostalnih borbene operacije, postala je ključna. Stoga su donete odluke o preformiranju brigada crnih beretki i formiranju pet divizija, koje su sada u sastavu Obalskih snaga Ratne mornarice Ruske federacije.

Nova struktura divizija morske pešadije omogućava im da rešavaju ne samo borbene zadatke, već i da učestvuju u mirovnim i humanitarnim misijama. Njihova sposobnost izvođenja jurišnih dejstava i prilagođavanja novim uslovima čini ih neophodnim faktorom u savremenim vojnim operacijama.

U ratu u Ukrajini, ruski marinci su pokazali svoju izvanrednu spremnost i prilagodljivost. U legendarnoj bici za oslobođenje Marijupolja, desantu na Berjansk i drugim operacijama, marinci su bili nezadrživi i nepredvidivi u svojim dejstvima. Njihova sposobnost da se samostalno bore i reše različite zadatke postala je ključna u savremenim vojnim operacijama.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading