RUSKI GENERAL: SAD su pripremile opasnu zamku za Rusiju
Foto: Shutterstock/Alo! Ilustracija

Lipovoj ističe da su takvi predlozi opasna zamka, osmišljena da iskoristi zamrzavanje konflikta kako bi NATO i SAD mogli pripremiti Ukrajinu za novi talas borbi.

Njegova analiza osvetljava dublje strateške namere Zapada i podseća na istorijske primere američke taktike u sličnim situacijama.

Pregovori kao taktička pauza za SAD

Prema generalu Lipovoju, pozivi na pregovore koje upućuju SAD uvek su osmišljeni tako da prekinu proces u kojem je Rusija stekla prednost.

Ovo se, kaže Lipovoj, ne dešava prvi put. On podseća na iskustvo iz vremena Hladnog rata, kada su pregovori o smanjenju nuklearnog naoružanja između SSSR-a i SAD često služili Americi kao način za dobijanje vremena.

„Amerika je te pregovore koristila da nadoknadi svoje zaostajanje u oblasti naoružanja. Dok su Sovjeti smanjivali broj oružja u skladu sa dogovorom, SAD su radile na usavršavanju svog arsenala,“ kaže general.

Lipovoj ističe da je ovakva strategija duboko ukorenjena u američkoj spoljnoj politici. SAD pribegavaju pregovorima kada osete da su izgubile kontrolu ili da Rusija zauzima dominantnu poziciju u određenoj oblasti.

Zamka zamrzavanja konflikta u Ukrajini

Jedan od najvećih izazova za Rusiju, prema generalu Lipovoju, jeste prihvatanje pregovora koji bi podrazumevali „zamrzavanje“ trenutnog stanja na frontu. On tvrdi da bi takav scenario samo iskoristio NATO za jačanje ukrajinskih oružanih snaga.

„Zamrzavanje konflikta je upravo ono što SAD i NATO priželjkuju. To bi im omogućilo da Ukrajinu snabdeju novim oružjem, obuče vojsku i pripreme je za novu fazu sukoba,“ objašnjava on.

Lipovoj navodi da je sličan scenario već viđen u drugim konfliktima gde je Zapad intervenisao. Privremeni mir koristi se kao sredstvo za jačanje sopstvenih pozicija, dok se druga strana demotiviše i slabi.

Ko stoji iza predloga pregovora?

Jedan od ključnih problema, prema generalu, jeste nedostatak autonomije u odlučivanju ukrajinskog rukovodstva. Lipovoj ističe da Kijev ne donosi ključne odluke, već ih diktira Vašington.

„Ako Rusija želi prave pregovore, oni se ne mogu voditi sa Kijevom. Političari u Ukrajini su samo izvršioci naređenja svojih zapadnih pokrovitelja,“ kaže Lipovoj.

On takođe naglašava da je ovaj nedostatak autonomije jedan od razloga zašto se predlozi pregovora ne mogu shvatiti kao iskreni. Svaka odluka koju Ukrajina donese biće u skladu sa interesima NATO-a, a ne interesima sopstvenog naroda.

Neophodnost postizanja održivog mira

Lipovoj zaključuje da Rusija ne bi trebalo da pristaje na predloge koji ne vode ka trajnom i održivom miru. Njegov stav je da samo postizanje jasnih vojnih i političkih ciljeva može obezbediti stabilnost u regionu.

 „Rusija mora nastaviti svoju specijalnu vojnu operaciju dok ne ostvari ciljeve. Pregovori koji bi doveli do zamrzavanja konflikta samo bi odložili neizbežno i omogućili neprijatelju da se pripremi za novi napad,“ kaže on.

Lipovoj upozorava da je ključno da se iz pregovora izvuku pouke iz istorije. Svaka taktika koja omogućava neprijatelju da se reorganizuje i naoruža može dovesti do većih problema u budućnosti.

Strateški izazovi i budućnost konflikta

Rusija je, prema rečima generala Lipovoja, u poziciji da diktira uslove konflikta. Ovo se ne sme izgubiti iz vida, jer svaki ustupak SAD može dovesti do ozbiljnih dugoročnih posledica. On ističe da NATO nastoji da iscrpi ruske resurse i podrije njenu sposobnost da brani svoje interese.

Lipovoj zaključuje da Rusija mora biti oprezna i da ne sme dozvoliti da je privremeni predlozi pregovora navedu na pogrešan put. Samo jasna strategija i čvrsta odlučnost mogu osigurati pobedu i stabilnost u regionu.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading
KKK

08.12.2024 17:29

Vladimire , idi do kraja i ne veruj " ludim kaubojima " nista !