SUD U HAGU NEMOĆAN: Ne mogu da isplate naknadu za žrtve, osuđeni teroristi OVK "siromašni"
Specijalni sud za ratne zločine na Kosovu i Metohiji u Hagu doneo je odluku da bivši pripadnik takozvane tzv. OVK Pjeter Šalja, osuđen na 18 godina zbog zločina u Kukešu, plati žrtvama 208.000 evra na ime reparacija za pretrpljena telesna oštećenja, duševnu bol i materijalnu štetu. Istu obavezu ima i Saljih Mustafa kome je naloženo da žrtvama isplati 207.000 evra, nakon što je osuđen na 15 godina zatvora zbog zlodela u Zlašu.
Međutim, i jedan i drugi su rekli da su siromašni i da nemaju novca. Sledeći korak, koji bi mogao da dovede do isplate jeste da, prištinska vlada prikupi novac. Ali, od toga nema ništa, jer albanske institucije smatraju da su osuđenici heroji, a žrtve ih ne zanimaju.
Sud je nekoliko puta pozivao Prištinu da sprovede odluke suda o reparaciji, ali je vlast Aljbina Kurtija ostala nema na ove pozive. Istovremeno, privremene prištinske institucije plaćaju advokate bivšim pripadnicima tzv. OVK.
Ukoliko nekadašnji lideri tzv. OVK Hašim Tači, Jakup Krasnići, Redžep Seljimi i Kadri Veselji budu osuđeni za ratne i zločine protiv čovečnosti i najmanje 102 ubistva na Kosovu i Metohiji i severu Albanije, verovatno će i žrtve i ovoga puta ostati bez novca. Imovinu su verovatno prebacili na rodbinu ili prijatelje, tako da su „švorc“.
Sud je u slučaju Šalja podsetio da odgovornost za isplatu odštete snosi isključivo Šalja, ali da „po svemu sudeći, nema dovoljno sredstava da bi mogao da izvrši nalog, zbog čega je razmotrena mogućnost da se druge strane, konkretno, Priština, uključi u izvršenje naloga o reparacijama“. I Mustafa, kako su rekli, nema novca.
„Priština još nije preduzela konkretne mere kako bi garantovala da reparacije za žrtve krivičnih dela iz nadležnosti Specijalizovanih veća zaista i budu isplaćene. Veće još jednom poziva Prištinu da donese potrebne zakone i uspostavi mehanizam za isplatu reparacija žrtvama krivičnih dela iz nadležnosti Specijalizovanih veća, jer bi se time obezbedilo da ispuni svoje obaveze koje se tiču prava žrtava, i koje su garantovane međunarodnim sporazumima, obezbedio jednak tretman žrtava, s jedne strane, i s druge strane osumnjičenih i optuženih pred Specijalizovanim većima, koji od Prištine dobijaju finansijsku podršku za troškove odbrane“, naveli su iz Specijalnog suda.
Pojedinačna odšteta kreće se u rasponu od 2.000 do 100.000 evra.
„Tri neposredne žrtve su oteli i mučili na imanju u Zlašu. Oni su imali i fizičke i psihičke povrede, čije su im posledice ostale i do danas i od kojih se nikada potpuno nisu oporavili. Imaju posttraumatske stresne poremećaje. Osujećeni su im životni planovi, karijere, pretrpjeli su i gubitak prihoda. Označeni su kao izdajnici i izopšteni iz zajednice. Posredne žrtve su pretrpele duševni bol. Porodica jednog ubijenog je ožalošćena, povređena, a njihova bol se prenela i na sledeću generaciju“, navela je sudija Mapi Feld Folja, kada je govorila u procesu protiv Saljiha Mustafe.
Prema pravilima suda, žrtve mogu biti neposredne što znači da je nad njima počinjen zločin ili posredne, jer im je ubijen, mučen ili otet neko od članova porodice.
Među ljudima koji su dobili statut žrtava u procesima pred Specijalnim sudom ima Srba i Albanaca, a u slučaju Šalje i Mustafe su u pitanju isključivo Albanci, koji si bili „nelojalni“ tzv. OVK.
Bonus video:
Alo/RTRS
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)