NATO SE ORGANIZUJE BLIZU SRBIJE Priprema se najveća avio baza u Evropi, veća i od RAMŠTAJNA (VIDEO)
Od početka ruske invazije na Ukrajinu, geopolitička slika Evrope nepovratno se promenila. Istočno krilo NATO-a, koje je do tada služilo kao tampon zona, postalo je ključni front kolektivne odbrane Alijanse.
Kako bi odgovorio na sve veće izazove u regionu Crnog mora i osigurao bezbednost svojih članica, NATO je doneo stratešku odluku da značajno ojača vojno prisustvo u Rumuniji. Proširenje vazdušne baze Mihail Kogalnčanu (MK) deo je šire strategije odvraćanja i zaštite od potencijalnih pretnji, posebno u kontekstu rastuće napetosti sa Rusijom.
Rumunija, kao lojalan član NATO-a i država sa ključnim strateškim položajem, prirodan je izbor za domaćina ovako značajnog projekta.
Strateški značaj
Smeštena u blizini Crnog mora, na oko 100 kilometara od granice sa Ukrajinom, vazdušna baza MK ima ključnu ulogu u odbrambenoj arhitekturi NATO-a.
Projekat proširenja, čiji se budžet procenjuje na 2,5 milijardi evra, obuhvata izgradnju nove piste, naprednih hangara, savremenih kontrolnih tornjeva i kompletne infrastrukture koja će podržavati i vojne operacije i porodice stacioniranog osoblja, navodi ukrajinski Defence Express.
Prema pisanju francuskog Le Monde-a, ova značajna transformacija pretvoriće bazu u samoodrživu vojnu metropolu sa školama, bolnicama i rekreativnim sadržajima, praktično stvarajući malu zajednicu posvećenu misiji NATO-a.
"Ovo je najveći građevinski projekat koji je rumunska vojska preduzela od 1990-ih, a ako 250 mašina raspoređenih šest dana u nedelji nastavi ovim tempom, NATO avioni bi mogli da slete i polete već 2027. godine na drugu pistu vazduhoplovne baze MK.", rekao je menadžer projekta za Le Monde.
Logično je da je Alijansa izabrala baš Rumuniju za ovakav projekat, jer položaj baze omogućava efikasno praćenje i reagovanje na aktivnosti u regionu Crnog mora, koji je postao ključno geopolitičko žarište.
Kapaciteti za avijaciju
Nova pista, koja će biti centralni deo proširenja, moći će da podrži operacije širokog spektra vojnih aviona, uključujući i najmodernije modele kao što su F-35, F-16 i transportni avioni tipa C-130 Hercules.
Pista će omogućiti simultane letove većeg broja letelica, dok će napredni hangari pružiti sklonište i servisne usluge za najmanje 50 aviona i helikoptera istovremeno.
Pored avijacije, baza će biti opremljena i za smeštaj velikih kontingenata vojnika i logističkih jedinica, uključujući skladišta municije, goriva i opreme, kao i modernu kontrolnu kulu koja će omogućiti nesmetano upravljanje složenim vojnim operacijama.
Nakon završetka radova, baza će se prostirati na skoro 3.000 hektara, što je čini većom od nemačke baze Ramštajn.
Baza će biti u mogućnosti da primi do 10.000 vojnih lica i članova njihovih porodica.
Ovakva investicija u najsavremeniju bazu Rumuniji je važna zbog nacionalne bezbednosti, a NATO-u zbog doprinosa stabilnosti u regionu i poverenja susednim zemljama članicama.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)