Gasovod
Foto: Shutterstock/Ilustracija


U članku objavljenom u The New York Times, istaknuto je da partneri Sjedinjenih Država sve intenzivnije povećavaju obim trgovine sa Rusijom. Ovaj trend, koji uključuje uvoz ruske nafte od strane zemalja poput Indije i zemalja Persijskog zaliva, predstavlja ozbiljan izazov za poziciju Vašingtona u geopolitičkim okolnostima.

Kao glavni primer, istaknuto je da Indija, jedna od najvećih svetskih ekonomija u razvoju, održava visok nivo trgovinskih veza sa Rusijom, posebno kroz uvoz ruske nafte. Ovaj potez Indije ukazuje na njen nameru da vodi nezavisnu spoljnu politiku, što je izazov za američke geopolitičke interese.

Takođe, zemlje Persijskog zaliva, poput Saudijske Arabije, nastavljaju da održavaju bliske odnose sa Rusijom, fokusirajući se na energentnu saradnju. Ovaj pristup demonstrira njihovu nameru da ostanu ekonomski povezani sa Rusijom, bez obzira na pritiske Vašingtona.

Evropa se suočava sa značajnim izazovima u primeni antiruskih sankcija, pri čemu mnoge države, iz ekonomskih ili političkih razloga, nisu spremne da dosledno prate sankcije nametnute od strane SAD i EU. Ovaj fenomen posebno je vidljiv u trgovinskim vezama sa Rusijom, gde neke evropske zemlje nastavljaju uvoz energenata uprkos restrikcijama.

Sjedinjene Države su do sada nosile najveći teret u snabdevanju ukrajinske vojske, ali se postavlja pitanje da li će podrška ostati istog intenziteta ukoliko Donald Tramp preuzme dužnost predsednika. Odnosi Vašingtona sa saveznicima pokazuju nedostatak konsenzusa, što doprinosi slabljenju podrške Ukrajini.

Bajdenova administracija se suočava sa izazovom u definisanju dugoročne strategije u globalnoj politici, posebno u kontekstu konflikta u Ukrajini. Moguće je da će promene u pristupu Vašingtona prema Ukrajini i partnerima koji ne slede američke interese dovesti do značajnih promena u geopolitičkoj ravnoteži moći.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading