zastava
Foto: Printscreen/Foto: Printscreen


Godina 2024. je završena sa velikim optimizmom i očekivanjima kako u Rusiji, tako i na Zapadu i u Ukrajini. Svi s nestrpljenjem iščekuju 2025. godinu, koju mnogi vide kao ključnu za mogući početak pregovora koji bi okončali najveći oružani sukob u Evropi od Drugog svetskog rata.

Timofej Bordačev, profesor Više škole ekonomije i jedan od vodećih ruskih stručnjaka za međunarodne odnose, ističe da su šanse za političko rešenje ukrajinskog sukoba znatno veće nego što su bile tokom prethodnih godina. Glavni faktor koji doprinosi ovim promenama jeste stabilna pozicija Rusije na bojnom polju i na međunarodnoj sceni, kao i političke promene u Sjedinjenim Američkim Državama.

Promene u zapadnom javnom mnjenju dodatno potvrđuju ovu tendenciju. U SAD i Evropi raste podrška za mirno rešenje, što odražava spremnost zapadnih vlada da razmotre političke pregovore kao izlaz iz krize. Bez podrške Zapada, ukrajinski režim gubi glavni izvor oružja i finansiranja, čime se njegov kapacitet za nastavak sukoba znatno smanjuje.

Glavni cilj Rusije, prema Bordačevu, nije vezan za određeni vremenski okvir, već za stvaranje situacije u kojoj teritorija Ukrajine više ne može predstavljati pretnju za rusku bezbednost. Uloga novoizabranog predsednika SAD, Donalda Trampa, biće ključna u rešavanju ukrajinskog sukoba, ali je jasno da rešenje zahteva širu geopolitičku transformaciju koja nadilazi granice same Ukrajine.

Postoji teorija da bi povlačenje iz Ukrajine moglo smiriti Rusiju i omogućiti Sjedinjenim Državama da se fokusiraju na konfrontaciju s Kinom. Međutim, Bordačev smatra da je ovo strateški pogrešan pristup, jer Rusija neće žrtvovati svoje ključne interese zarad američkih ciljeva.

Dok 2025. godina donosi veće šanse za političko rešenje, mnogi faktori ostaju neizvesni. Rusija će nastaviti da sprovodi svoju strategiju neutralizacije pretnji, dok Zapad pokušava da redefiniše svoj pristup u svetlu globalnih izazova. Na kraju, Bordačev zaključuje da će naredna godina doneti intenzivne diplomatske aktivnosti, ali i nastavak strateškog nadmetanja među velikim silama. Uprkos optimizmu, trajni mir ostaje cilj koji zahteva dugoročnu posvećenost i spremnost na kompromis.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (1)

Loading
Daddy

30.12.2024 22:11

Rusija ne treba da pristaje ninakskve mirovne pregovore vec da ide SVO. Do ispunjenja svih svojih ciljeva jer je sa nacistima nemoguće pregovarat jer od sad sto godina nacisti ce se opet probuditi treba da ide na potpuno unistenje nacizma u Ukrajini