KRVAVA GRANICA Bitke koje su definisale sukob u Ukrajini (FOTO/VIDEO)
Prva godina sukoba donela je intenzivne borbe koje su se fokusirale na istočne oblasti Ukrajine i označile početak dubokog razdora između dve zemlje.
Nakon aneksije Krima od strane Rusije, konflikt se proširio na istočne delove Ukrajine, posebno Donjeck i Lugansk.
Jedan od simbola ovog perioda bila je bitka za Aerodrom u Donjecku. Ovaj aerodrom, strateški važan za kontrolu nad regionom, postao je poprište žestokih borbi između ukrajinskih snaga i proruskih separatista. Bitka je postala simbol ukrajinskog otpora i odlučnosti.
U avgustu iste godine dogodila se bitka kod Ilovajska, koja je ostavila trajne posledice na ukrajinsku vojsku.
Tokom pokušaja zauzimanja ovog strateški važnog grada, ukrajinske snage našle su se u opkoljenju proruskih separatista i regularnih ruskih trupa. Bitka je završena katastrofalnim gubicima za Ukrajinu, a međunarodna zajednica osudila je kršenje dogovorenog koridora za povlačenje trupa.
Početkom 2015. godine, konflikt se intenzivirao bitkom za Debaljcevo, važno saobraćajno čvorište u Donbasu. Ovaj grad bio je ključan za kontrolu nad regionom, a sukobi su se odvijali u teškim zimskim uslovima.
Ukrajinske trupe bile su prisiljene na povlačenje nakon višenedeljnog opsadnog rata, čime su separatisti učvrstili svoju poziciju.
Februar 2022. godine označio je početak nove faze sukoba, kada je Rusija pokrenula sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu. Ovaj period doneo je velike bitke koje su oblikovale tok rata i redefinisale strategije obe strane.
Bitka za Kijev bila je jedna od prvih i najvažnijih bitaka u ovom periodu. Ruske snage su pokušale da zauzmu ukrajinsku prestonicu u brzoj ofanzivi, ali su se suočile sa snažnim otporom ukrajinske vojske i teritorijalne odbrane. Nakon više nedelja borbi, ruske trupe su se povukle, čime je Kijev ostao pod ukrajinskom kontrolom. Ovaj uspeh bio je od ključnog značaja za moral i međunarodnu podršku Ukrajini.
Paralelno, bitka za Mariupolj postala je simbol stradanja i izdržljivosti. Ovaj lučki grad na Azovskom moru bio je pod opsadom ruskih snaga skoro tri meseca.
Sredinom godine, intenzivne borbe su se odvijale na istoku Ukrajine, uključujući Severodonjeck i Lisičansk, gde su ruske snage postigle taktičke pobede uz velike gubitke. Ipak, preokret je usledio u septembru, kada su ukrajinske snage pokrenule kontraofanzivu u oblasti Harkova. Ova operacija rezultirala je oslobađanjem velikih teritorija i pokazala sposobnost Ukrajine da izvede kompleksne vojne akcije.
Jedan od najvećih uspeha ukrajinske vojske u 2022. godini bila je bitka za Herson. Nakon višemesečne ofanzive, ukrajinske snage oslobodile su ovaj ključni grad, jedinu regionalnu prestonicu koju su ruske trupe zauzele tokom invazije.
Povlačenje Rusije iz Hersona označilo je veliki udarac za njihovu strategiju na jugu zemlje.
Godina 2023. donela je eskalaciju sukoba i fokus na ključne tačke duž fronta. Bitka za Bahmut postala je najdugotrajnija i najkrvavija u ovoj fazi rata. Bahmut, grad od simboličkog značaja, bio je poprište iscrpljujućih borbi koje su trajale mesecima.
Ruske snage su na kraju zauzele grad, ali uz ogromne gubitke. Ukrajinske trupe su iskoristile ovu situaciju za konsolidaciju svojih linija i pripremu za dalju ofanzivu.
U leto iste godine, Ukrajina je pokrenula široku kontraofanzivu na jugu i istoku zemlje, sa ciljem oslobađanja okupiranih teritorija.
Poseban značaj imala je borba za region Zaporožja, gde su ukrajinske snage ostvarile delimične prodore kroz dobro utvrđene ruske linije. Ove operacije pokazale su otpornost ukrajinske vojske i sposobnost da se suoči sa izazovima modernog ratovanja.
Godina 2024. započela je intenzivnim borbama u regionu Donjecka, gde su ukrajinske snage nastavile pokušaje da povrate strateški važne gradove. Istovremeno, borbe u oblasti Hersona dobile su novi zamah, jer su obe strane pokušavale da uspostave kontrolu nad kritičnim infrastrukturnim tačkama, poput mostova i rečnih prelaza.
Ove operacije pratile su nove ruske raketne i dronske napade na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, dok je Ukrajina nastavila da koristi zapadnu vojnu pomoć kako bi modernizovala svoju odbranu i nastavila ofanzivne akcije.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)